Covid salgını Suriye'de sivil ölümleri engelledi

ORTADOĞU NEWS – Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılında, ülkedeki hak ihlallerini belgelemek amacıyla kurulan Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 2020 yılı raporunu yayınladı.

Raporda geçen yıl çatışmalarda 326’sı çocuk, 263’ü kadın olmak üzere bin 734 sivilin öldüğü açıklandı. Rapordaki verilere göre 157 kişi işkence sonucu hayatını kaybederken, bin 882 kişi keyfi olarak tutuklandı. Rapordaki verilere göre öldürülen sivillerin 432’si rejim güçleri ve İran yanlısı milislerce, 211 Rus güçlerince, 63’ü Suriye Demokratik güçleri tarafından, 7 kişi Uluslalar arası koalisyonun operasyonlarında, kalanları da diğer silahlı güçler tarafından öldürüldü.

Rapora göre, işkence sonucu ölen 157 kişiden 130'u Suriye Rejim güçleri, biri Hay'at Tahrir el Şam, üçü Suriye Ulusal Ordusu, 14'ü Suriye Demokratik Güçleri, dokuzu da diğer silahlar güçlerin işkenceleri sonucu öldü.

Raporda yer alan diğer bir bilgiye göre ise 2020 yılında Suriye’de 42 katliamı meydana geldi. Katliamlarla ilgili şu bilgilere yer verildi; ”2020 yılında Suriye Rejim güçleri 11, Rus kuvvetleri 11, Suriye Demokratik Güçleri bir, ABD liderliğindeki koalisyon güçleri bir, 24 diğer gruplar tarafından olmak üzere 42 katliam gerçekleştirildi.”

“COVID sivil ölümleri azalttı”

Raporda, , 2020'de sivillerin öldürülme oranlarında önceki yıllara göre bir düşüş görülmesine rağmen Suriye’nin hala siviller için en tehlikeli ülke olduğuna dikkat çekildi. 2020 yılı sivil ölüm rakamlarının önceki yıllara göre düşük olmasını şu nedenlere bağlandı;

• Ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler de dahil olmak üzere yaklaşık 13 milyon Suriyelinin yerinden edilmesi.

• Suriye rejimi ordusunun ve bağlı İranlı milislerin hareketlerini azaltan COVID-19 salgını.

• 5 Mart 2020'de imzalanan Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib Anlaşmasına Ek Protokol.

Raporda yılın ilk aylarında yüksek rakamların kaydedilmesine, pandeminin başlaması Rusya Türkiye arasındaki ek protokolün 6 Mart'ta yürürlüğe girmesiyle ölümlerin azaldığı belirtildi. Raporda Covid salgını nedeniyle yaşanan ölümlerden, sağlık tesislerinin bombalanması nedeniyle Rejim güçleri ve Rusya sorumlu tutuluyor. Rapordaki verilere göre yaklaşık 3 bin 327 sağlık personeli hala Suriye rejimi tarafından gözaltında tutuluyor ya d zorla kaybedildi.

Mayın kaynaklı yüksek ölüm sayıları Suriye’den

Rapora göre, 2020 yılın Dünyada mayınlar nedeniyle en yüksek ölüm rakamları yine Suriye’de kaydedildi. Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 23'ü çocuk 109 sivil kara mayınları nedeniyle hayatını kaybetti. SNHR 13 sağlık personeli, beş medya çalışanı ve üç sivil savunma personelinin ölümlerini belgelediği rapora ekledi.

Raporun sonuç bölümünde ise hem Suriye hükümetinin hem de çatışmalara taraf olan örgütlerin uluslararası hukuku, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğine dikkat çekildi.

BM ve uluslar arası kurumlara çağrı yapılan raporda, “SNHR Güvenlik Konseyi'ni 2254 sayılı Kararın kabul edilmesinin ardından ek adımlar atmaya çağırıyor ve Suriye davasını Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk etmenin önemini vurgulayarak, müdahil olan Rusya da dahil olmak üzere tüm tarafların sorumlu tutulması gerektiğini ekliyor” denildi.

Dünya’ya çağrı

 İnsani yardım çağrısı da yapan SNHR, raporunu şöyle tamamladı; “

-Rapor, Birleşmiş Milletler kurumlarının, savaşın sona erdiği bölgelerde ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin kamplarında gıda, tıbbi ve insani yardım sağlamak için daha fazla çaba sarf etmelerini ve gönüllü katkı sözü veren Devletleri takip etmelerini talep ediyor.

-Rapor, uluslararası topluluğun tüm Suriye kentlerinde kara mayınlarının ve misket bombalarının konumlarını ortaya çıkaran haritalar oluşturmak için projeler başlatması gerektiğini tavsiye ediyor. Bu, onları kaldırma ve nüfusu konumları hakkında eğitme sürecini kolaylaştıracaktır.

-Rapor, Bağımsız Uluslararası Araştırma Komisyonu'nu (COI) ve Uluslararası, Tarafsız ve Bağımsız Mekanizmayı (IIIM) bu raporda ve önceki raporlarda yer alan vakalarla ilgili soruşturmalar başlatmaya çağırıyor ve SNHR'nin işbirliği yapma ve daha fazla kanıt sağlama istekliliğini doğruluyor ve veriler, bir sonraki raporda onları kara mayınları ve misket bombaları konusuna odaklanmaya çağırıyor. ,

-Rapor ayrıca Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisini suç ve katliamların faillerini ve gerilimi azaltma anlaşmalarını başarısızlığa mahkum etmekten sorumlu olanları kınamaya, barış sürecini doğal halini sürdürebilmek için yeniden düzenlemeye çağırıyor.

-Raporda, Rus rejiminin bu raporda yer alan olaylarla ilgili soruşturma başlatması, bu soruşturmaların bulgularını Suriye halkı için kamuoyuna sunması ve olaya karışan insanları sorumlu tutması ve Rus rejiminin garantör taraf olmasını talep etmesi gerektiği vurgulanıyor. Astana görüşmelerinde gerginliği azaltma anlaşmalarına engel olmaktan vazgeçilmelidir. Suriye Demokratik Güçlerini destekleyen devletlerin, kontrolleri altındaki tüm bölge ve kasabalarda tüm ihlallerini durdurmaları için bu güçlere baskı uygulaması gerektiğini vurgulayan rapor, askeri ve diğer her türlü desteğin, SDG uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insani hukuka yönelik tüm ihlallerini durdurmadığı takdirde durdurulmalıdır.

-Rapor, Silahlı Muhalefet ve Suriye Ulusal Ordusu'nu, kontrolleri altındaki tüm alanlarda sivillerin korunmasını sağlamaya çağırıyor ve sivil kayıplarla sonuçlanan olayları araştırmaya çağırıyor .

-Son olarak rapor, insani yardım kuruluşlarının ülke içinde yerinden edilmiş kişiler için makul bir barınma sağlamak için acil operasyonel planlar geliştirmesi ve fırsat doğduğunda yardım operasyonlarına paralel olarak kara mayını temizleme operasyonlarında çaba göstermesi gerektiğini vurguluyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.