Asistan hekimlerin eğitimine pandemi rötarı

ORTADOĞU NEWS – Sadece Güneydoğu’daki tıp fakültelerinde sayıları bini aşan asistan hekim uzmanlık eğitimi alıyor. Bu asistan hekimler Türkiye’de yaklaşık 10 aydır süren pandemiyle mücadelede de görev aldı. Kimisi uzmanlık eğitimi gördükleri kliniklerde görev alırken, bazıları başka hastanelerde, hatta başka şehirlerde görevlendirildi. Ağırlığın pandmiyle mücadeleye verilmesi nedeniyle, bu asistan hekimlerin çoğu uzmanlık eğitiminden yoksun kaldı.

Bunlardan biri de Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mustafa Mesut Kaya. Corona virüsü ile mücadelede görev alan asistan hekimlerden olan Kaya, asistan hekimlerin pandemi süresince kendi alanlarında eğitim göremediklerini söyledi. Kaya, “Çok sayıda asistan hekim kendi servislerin dışındaki yerlerde çalışıyor. Pandemi şartlarından dolayı hastaneler ayrılmış durumda, kendi klinikleri, kendi tecrübe kazanmaları gereken yerler dışında görev yapıyorlar. Çoğu yerde hocalar çok fazla pandemi görevlerinde yer almadığı için asistanların üzerindeki iş yükü daha fazla oluyor. Mesela bir cerrahi asistanı uzun aylar Boyunca covit kliniğinde çalıştı, ki mesleki tecrübesinde işine yaramayacak bir yer, tamamen mesleki alanı dışında bir görev. Pandemide asistanların en büyük yaşandığı yaşadığı sıkıntı, kendi meslek alanlarını yeterince görememeleri, yeterince vakaya sahip olamamaları ve eğitimlerinin aksaması oldu” dedi

Sağlık çalışanlarının bağlı bulunduğu meslek örgütlerine göre bu durum gelecekte ciddi sorunlara yol açabilir. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, asistan hekimlerin özlük haklarının korunup, eğitim sürelerinin uzatılmasını önererek, “Asistanlara yönelik gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekiyor. Gerektiğinde özlük hakları saklı kalmak kaydıyla, eğitim sürelerinin uzatılması gerekiyor ve mümkün olduğunca da kendi alanları ile ilgili eğitim verilmesi, gerekirse online, gerek se yüz yüze eğitim için çaba içerisinde olunması gerekiyor. Yoksa bu biçimde devam edildiğinde ilerleyen zamanlarda gerçekten birçok alanda çok ciddi sorunlar yaşayacağız. Bu yetişen uzmanların yetkinlikleri ile ilgili çok sıkıntılara yol açacaktır. Var olan kayıp zamanın, o eğitim süreçlerinde aksayan yönlerini tamamlanabilmesi için, bu sürelerin uzatılması gerektiğini söylüyoruz. Bu sadece uzatmakla sınırlı olmaması gerekiyor. Bunların özlük haklarıyla ilgili de gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eş Başkanı Dr. Şiyar Güldiken ise eğitimlerin aksamasının halk sağlığı sorununa yol açacağı görüşünde. Sorunun çözümü için, özlük haklarının korunması şartıyla, asistan hekimlerin eğitim sürelerini uzatılması önerisini getiren Güldiken şöyle konuştu; “2 yıl ile 5 yıl arasındaki eğitim sürecinde kendi uzmanlık alanı ile ilgili eğitim alması gerekiyor. Bunu yeterince almaması halinde, mezun olduktan sonra belgesi uzman olacak. Bireysel olarak kendilerini yetiştiriyorlar. Hocalarından alması gereken eğitimler aksadığını da uzmanlık görev süreleri başladığında tayin olup gittiklerinde doğal olarak oradaki vatandaşlar onlardan hizmet bekleyecek. Onlar da hizmet etmek üzere orada bulunacaklar. Eksik ve yeterli olmayan bir eğitimle başladıklarında, bu bir halk sağlığı sorununa yol açacak. Bu ciddi bir tehlike ama her halükârda eksiktir yetmezdir. Eğitim haklarının bir an önce tamamlanması lazım, kayıp zamanın özlük haklarının saklı kalması koşuluyla telafi edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Bu arada bir açıklamada Türk Tabipleri Birliği’nden geldi. TTB, 26 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan bir genelgede, asistan hekimlerin 6 ay daha görevlendirilebilecekleri belirtildi. TTB, genelgeye karşı çıkarak, “Bu genelge sorunlara çözüm olmaktan çok, yeni ve daha uzun görevlendirmelerin önünü açmaktadır. Bir yıl içinde 6 aya kadar görevlendirme yapılabileceği, bu sürenin eğitim süresi içinde sayılacağı ve akademik kurul kararı ile 6 aya kadar uzatma verilebileceğini içeren bu uzatma kararı; çekirdek eğitim müfredatı ve tez süreci üzerinden verilmiş olmakla beraber mevcut işleyişler düşünüldüğünde uygulamada böyle olmayacağını tahmin etmek bizler açısından zor değildir. Bu genelge birçok suistimalin ve görevlendirme sürelerinin keyfi uzatılmasının önünü açmaktadır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.