“Ayrımcılık Kürt gençlerin en önemli sorunu”

ORTADOĞU NEWS - Araştırma, merkezi Diyarbakır’da bulunan Rawest Araştırma Merkezi ile Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Kürt Çalışmaları Merkezi tarafından yapıldı. “Türkiye'de genç Kürt olmak gençleri tanımak ve anlamak” başlıklı araştırmada Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı kentlerdeki 1.600 kişiyle görüşme yapıldı.

Gençlerin kültürel yapıları, gündelik yaşantıları, Türkiye ile duygusal ve kamusal bağları, kimlik inşa etme ve kamusallaştırma biçimleri, dini inanç ve yaşantıları, yaşadıkları ayrımcılık, ana dil ile kurdukları ilişki ve ana dile ilişkin beklentileri ve elbette siyaset kurumuna bakışları ve siyasetle ilgilenme biçimleri araştırmanın ana başlıkları oldu.

“Kürt gençleri heterojen değil”

Araştırmanın sonuç raporu tamamlandı. Raporda ortaya çıkan ilk bulgu, Kürt gençliğinin heterojen yapıda olmadığı. Gençlerin hem önceki kuşak Kürtlerle hem de Türkiye gençliği ile benzer yönleri olsa bile her iki gruptan farklılaşan taraflarının olduğu vurgulanan raporda, “Bu bulgu, gençlerin eski kalıp yargılarla değerlendirilemeyeceği ve gerek Türkiye’deki gençlerin genelinin gerekse Kürt gençlerin farklılıklarının sivil toplum, siyaset ve politika yapıcılar tarafından göz önünde bulundurulması gerektiğini gösteriyor. Gençler Türkiyeli bir profil çizmekle ve kültürel olarak çoğunlukla Türkiye eksenli bir gelecek projeksiyonu ortaya koymakla birlikte Kürt olmakla diğer gençlerden belirgin biçimde ayrılıyorlar” denildi.

“İmkan olsa göç etmem”

Kürt gençlerinin yarsının göç deneyimi yaşadığı vurgulanan raporda, gençlerin önemli kısmının imkan olması halinde kendi memleketlerinde yaşamayı tercih edecekleri vurgulandı. Raporda şu görüşlere yer verildi: “Kürt gençlerin yaklaşık yarısı bir göç deneyimi yaşamış durumda. Türkiye’nin batı illerinde ikinci kuşak göçmenler olarak yaşayan önemli bir genç nüfus var. Bölgedeki şehirlerden batıya doğru göç devam ediyor. Bu durum gençlerin kendi memleketlerinde nitelikli bir eğitim ve istihdam imkanından mahrum oldukları anlamına geliyor. Bu imkanlardan yoksunluk batıda sorun yaşasalar bile gençlerin memlekete dönüşlerinin önünde bir engele dönüşüyor. Gençlerin önemli bir kısmı eğer imkân olsaydı kendi memleketlerinde yaşamak istediklerini vurguluyor. Kürt gençlerin sosyo-kültürel olarak Türkiyelilik zeminine uzak olmayışları, özellikle batıya bir kuşak önce göç etmiş olanların daha Türkiyeli bir kültürün içinde yaşıyor olmalarına karşın gençlerin Kürt olmak sebebiyle yaşadıkları önemli sorunlar onların aynı zamanda aidiyet bağlarını zayıflatıyor.”

“En önemli sorun ayrımcılık”

Raporda çıkan en önemli sonuçlardan biri de Kürt gençlerinin karşılaştığı en önemli sorunun ayrımcılık olduğu oldu. Raporun bu bölümünde, “Gençler ayrımcılığa maruz kaldıklarını ve Kürtçenin kullanımının hızla azalması sebebiyle üzüldüklerini belirtiyor. Ayrımcılık Kürt gençlerin en önemli sorunu olarak öne çıkıyor. Her 10 gençten 7’si ayrımcılık deneyimi yaşadığını paylaşıyor. Bu iki durum birlikte gençlerin kültürel ve coğrafi olarak Türkiyeli bir seyir izleseler bile ayrımcılık ve Kürt olmaktan kaynaklı diğer sorunlar sebebiyle Türkiye ile politik ve kamusal aidiyetlerinin zayıfladığını gösteriyor. Gençler ayrımcılığın, Kürt meselesinin çözüm tartışmaları etrafında gündem olduğu zamanlarda azaldığını ancak mesele çözümden uzaklaşıp şiddet/operasyon eksenli gündem olduğunda ayrımcılığın yıpratıcı biçimde yükseldiğini ifade ediyor. Dolayısıyla siyasetin hararetli bir konusu olan Kürt meselesinin hangi çerçevede ele alındığı gençlerin hayatını önemli biçimde etkiliyor” görüşlerine yer verildi.

“İşsizlikten en mustarip Kürt gençleri”

Türkiye’deki genç işsizliğin en mustarip gruplarından birinin Kürt gençler olduğuna dikkat çekilen raporda, gençlerin yalnızca üçte birinin bir işte çalışabiliyor ancak bu oranın büyük bir bölümün vasıfsız çalışanları kapsadığına dikkat çekildi. Kürt gençleri arasında nitelikli bir işte çalışabilme oranı ise 10’da bir. Raporun sonuçlarına göre, genç Kürt kadınlar hem istihdamda daha dezavantajlı bir durumda hem de genel olarak ayrımcılığı daha fazla yaşıyor.

“Gençler siyasetten rahatsız”

Gençlerin siyaset kurumundan rahatsız olduklarının altı çizilen araştırmada, “Siyasetin sıcak gündemine uzak duruyor ancak siyasetle ilgililer. AK Parti’nin devletin geleneksel kodlarıyla yakınlaşmış olmasını, CHP’nin klasik pozisyonundan değişime çabalayan bir yola girdiğini, AK Parti içinden çıkan yeni partilerin neler yaptıklarını bir şekilde izliyor ve siyasetle ilişkilerini geleneksel akımların etkisiyle değil şahit oldukları dönemde ve bireysel hikayeleriyle inşa ediyorlar” denildi.

“Kürt gençleri daha dinamik”

Raporun sonunda ise Kürt gençlerinin daha dinamik bir grup olması hasebiyle değişimden daha fazla etkilendiklerini belirtilerek şu değerlendirme yapıldı; “Kürtlerin yekpare bir grup gibi değerlendirilmelerinin neleri ıskalayacağını da araştırma verileri ortaya koyuyor. Genç Kürtler kadın ve erkek olmalarına, kendi şehirlerinde yahut batıda yaşıyor olmalarına, dindar ve seküler olmalarına, HDP, AK Parti ya da başka bir siyasete yakın olmalarına göre değişkenlikler arz ediyor. Gençler hakkında yapılacak değerlendirmelerin ve üretilecek politikaların bu heterojen yapıyı göz önünde bulundurması gençlerle kurulacak iletişimin sıhhatini etkileyecek önemli faktörlerden biri. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.