Barolardan Sakarya olayı için etkin soruşturma çağrısı

ORTADOĞU NEWS - Diyarbakır Barosu, Sakarya’nın Kocaali ilçesi Ortaköy Mahallesi’nde çalışan mevsimlik tarım işçilerine 4 Eylül’de yapılan saldırıya ilişkin Adli Yardım binasında açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Dava Takip Komisyonu Eşbaşkanı Sidar Avşar, Mazıdağı Jandarma Komutanlığı’na ifadeleri alınmak üzere çağrılan mağdur aileye hukuki destek sunmak için Diyarbakır ve Mardin Barosu’ndan karakola giden avukatların kolluk görevlilerinin engellemelerine, hakaret ve tacillerine maruz kaldıklarını belirtti. Mağdurların ifadeleri alındığı sırada Mardin Valisi ve Mazıdağı Kaymakamının da dahil olduğu birçok üst düzey kamu görevlisinin karakola geldiğini aktaran Avşar, vali ve kaymakam gibi bürokratların mağdurlarla yapmış olduğu görüşmeler nedeniyle ifade işlemlerine sık sık ara verildiğini söyledi. Sakarya’nın son yıllarda benzer birçok ırkçı saldırı ve linç girişimleriyle gündeme geldiğini belirten Avşar, 2018’de Kürtçe konuştukları iddiasıyla Kadir Sakçı’nın öldürüldüğü, oğlunun ağır yaralandığı saldırı ile 2019’da yine mevsimlik içi olarak çalışan Şirin Tosun’un öldürülme olayını hatırlattı. 
Amaçlarının topyekün bir kenti suçlamak olmadığını, saldırıların yoğunluğuna dikkat çekmek olduğunu ifade eden Avşar, “Yaşanan olayların adli niteliği dikkate alınmadan başsavcılıkların yerine çoğunlukla valilerin açıklama yaptığı, olayı gerçek bağlamından koparmaya çalıştıkları, bu şekilde soruşturmayı başından itibaren etkiledikleri ve yönlendirdikleri gözlenmektedir. Nitekim yukarıda belirtilen her üç olayda da ilk resmi açıklamalar valilik ya da şehrin milletvekilleri tarafından yapılmış, cinayetlerin veya saldırıların etnik bir gerekçeyle değil, başka amaçlarla yapıldığını belirtmişlerdir. Bununla da yetinmeyerek bu saldırıları gerçekte olduğu gibi “ırkçı saldırılar ve nefret suçları” kapsamında değerlendirenleri de ağır şekilde itham etmektedirler. Sakarya’da yaşanan ırkçı saldırıların benzerleri, siyasetin kullandığı kutuplaştırıcı ve ayrımcı dil ile paralel olarak  Türkiye’nin başka illerinde de yaşandığı gözlenmektedir. Hiç kuşkusuz yetkililerin bu olayları gerçek bağlamından koparmaya yönelik açıklamaları da, bu suçlara zemin hazırlayan bir diğer faktördür. Sadece söylem düzeyindeki “kardeşlik ve et-tırnak” metaforunun sorunu çözmeye yetmediği ortaya çıkmıştır. Bunun yerine tüm yurttaşların, farklılıklarıyla kabul edilerek doğuştan gelen haklarının anayasa ve yasayla güvence altına alınması ve korunmasıdır. Kimliklerin ve farklılıkların inkarı, halk yığınlarını kimliklere ve farklılıklara düşmanca yaklaşmalarına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle adli ve idari yetkililerin bu ırkçı saldırılar ve nefret suçlarıyla yüzleşerek sorumluları etkin ve şeffaf bir soruşturma ve kovuşturma sonucunda cezalandırmaları konusunda cesaretli davranmaya davet ediyoruz. Görmezden gelmek, gizlemek ve cezasızlık gibi günü kurtarma amaçlı politikaları sorunu çözmekten uzak tercihler olması yanı sıra; bu suçların giderek artması ve yaygınlaşmasına da sebep olacaktır" dedi.
Yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarıyla paylaşılan raporda, Diyarbakır ve Mardin barosunun mağdur aileyle yapılan görüşmeler, Jandarma Komutanlığında yaşananlarla birlikte heyetin tespit ve değerlendirmeleri yer aldı. Raporda, saldırıların temel sebeplerinden biri olarak Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) nefret ve ırkçı saiklerle yapılan saldırıların suç olarak düzenlenmeyişinin faillerin rahat hareket etmesini sağladığı vurgulandı. Raporun sonuç kısmında ise ülkede yaşanan gelir adaletsizliği, kötü çalışma koşulları, cinsiyet eşitsizliği, çocuk işçi çalıştırmanın bir insan hakları sorununa dönüştüğü, ayrımcılık yasağına aykırı davranışlar ve bu davranışların cezasızlıkla sonuçlanması, faillerin korunmasına sebep olan cezasızlık politikaları, anadil meselesinin yasal güvenceye kavuşturulmaması nedeniyle çok dilli bir toplumun farklılıklarına tahammül edilmemesi sorununun varlığı, avukatların görevlerini yerine getirirken karşılaştığı sorunlar, 4 Eylül’de meydana gelen saldırının dinamiği ve sonuçlarını oluşturulduğu kaydedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.