Bir Sağlık-İş Sendikası'ndan tüm sağlık sendikalarına işçiler için ortak olma çağrısı

ORTADOĞU NEWS- Yayınlanan deklarayonda, "Bildiğiniz üzere 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren birçok kurum ve kuruluşlarda Toplu İş Sözleşme süreci başlamıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastaneleri gibi kurumlarda yetki almış sendikalarca imzalanan Toplu İş Sözleşmeleri oldu. Peki, netice ne dersiniz? Mağdur olan işçiler ve emekçiler. Neden mi mağdur oldu? Daha önceden eski kadrolu işçilere tanınan haklar 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilenlere yine tanınmadı veya eksik verildi. Bakanlıklar hariç 60 günlük ikramiyeler özellikle üniversite hastanelerinde alınamadı. Sadece ikramiyeler mi dersiniz? Hayır, birçok sosyal yardım ücretleri de, istenilen miktarlarda alınamadı. Sorumlusu kim bu işin? Emekçinin kendi rızası olmadan İŞKUR üzerinden işe başlayanları üye yaprak yetki alan sendikalar mı dersiniz veya çoğunluğu sağlayıp vaad edilenleri gerçekleştiremeyen sendikalar mı? Gel gelelim şimdi yetki alan sendikaların iyi sonuçlanmayan Toplu İş Sözleşmeleri ardından ürettikleri mazerete… TÜHİS ismini bu aralar çok duymuşsunuzdur. İşçi haklarını alamayan sendikaların diline pelesenk olan o meşhur kamu işveren sendikasıdır kendisi… Şimdi soruyoruz madem TÜHİS işçinin hakkını vermiyor, sizde alamıyorsanız neyinize güvendiniz de bu sorumluluğu aldınız? Bir kurumda işveren tarafından yetkilendirilen TÜHİS, A sendikasına üye işçilere 60 günlük ikramiye ve belli miktarda sosyal yardım ücreti verirken, aynı TÜHİS, B sendikasına üye işçilere 60 günlük ikramiye ve daha önce başka kuruma tanınan sosyal hakların yarısını veriyor TÜHİS aynı TÜHİS değil mi? Geldiğimiz nokta itibariyle sendikaların çöküşünü izliyoruz. Yetki alan hangi Sağlık ve Sosyal Hizmetler iş kolundaki sendika işçiden 1 (bir) brüt aidat yerine tüzüğüne en fazla Yarım Brüt ibaresi koyuyor? Ya da ben size gerekli miktarda maddi hak sağlayamadım aidat almayacağım diyor. Yetkili sendika işçinin alın teri olan ama alamadığı haklar için aidatlarınızdan vazgeçebiliyor mu?" ifadelerine yer verildi.  

Deklarasyonun sonunda diğer sağlık sendikalarına yapılan çağrı ise şöyle; "Şeffaf yürütülmeyen Toplu İş Sözleşmesi sürecinden artık emekçiler yoruldu ve sıkıldı. İşçilerin oyalandığı, sonu gelmeyen sözde Toplu İş Sözleşmesi toplantılarından elle tutulur bir sonuç çıkmamasından emekçiler usandı. Bırakın artık rakip sendikalar diye birbirinizi yemeği. Niyet İşçi ve emekçi ise onlar için var gücümüzle mücadele edelim, Bir Sağlık-İş Sendikası olarak sağlık sendikalarına açık çağrımızdır; Hırslarınızı, egolarınızı ve üye kapma kavgasını bir kenara bırakın. Ortak sorun TÜHİS mi? O halde, gelin hep beraber ortak soruna çözüm arayalım. Sağlık ve Sosyal Hizmetler iş kolunda bağımlı-bağımsız ne kadar sendika varsa birlikte yeniden sendikal mücadeleyi güçlendirelim. İşçinin haklarının kaybolmasına şahit olmayalım, engel olalım."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.