Dicle Üniversitesi’nde rehine doktor krizi

Felat BOZARSLAN – Sertaç KAYAR /

ORTADOĞU NEWS - Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’ndaki kriz 2017 yılında başladı. İddiaya göre, bölümdeki hocalar arasında özel ameliyatlar nedeniyle sorunlar yaşanınca, gerginlik asistan doktorlara da yansıdı. Hocaların, uzmanlık eğitimi için bölüme gelen asistan doktorları özel ameliyatlarına girmeleri için zorlaması ve ameliyata girmek istemeyenlere mobbing uygulaması, asistan doktorlar arasında huzursuzluğa yol açtı. Bazı asistan doktorlar, hocalarının özel ameliyatlarına girmeyi reddedince, mobbingin dozajı artırıldı. 


BİR DOKTOR KURUMDAN UZAKLAŞTIRILDI


Asistan doktorlar ve hocalar arasında başlayan özel ameliyatlara girmeme gerginliği bir süre sonra resmiyete döküldü. Bir asistan doktora uzmanlık eğitiminin uzatılması cezası verilerek, bölümden uzaklaştırıldı. Hukuksuz bir şekilde bölümden uzaklaştırılan asistan doktor konuyu yargıya taşıyarak, mahkeme kararıyla Dicle Üniversitesi’ne geri döndü ve uzatma cezasını iptal ettirdi. Yeniden üniversiteye dönen asistan, mobbingin artması üzerine durumu Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu’na bildirdi.

 
 EĞİTİM YETKİSİ KALDIRILDI


Şikâyet üzerine Tıpta Uzmanlık Kurulu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’nı denetledi. Denetleme sonucunda, asistan doktoru haklı bulan Kurul, şikâyet konularının giderilmesi için üniversiteye 6 ay süre verdi. Sürenin dolması üzerine 2’nci kez teftişe gelen kurul, bölümde herhangi bir düzelme olmadığını, aksine sorunların arttığını, kurulca ifadeleri alınan asistan doktorlara daha fazla mobbing uygulandığını ve bölümde hiçbir eğitim faaliyeti yürütülmediğini tespit etti. Durumla ilgili rapor hazırlayan Kurul, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’nın eğitim yetkisini kaldırarak, burada uzmanlık eğitimi gören 9 asistan doktorun başka kliniklere nakledilmesine karar verdi. 


DEKANLIK CEVAP VERMEDİ


Eğitim yetkisini kaldıran Tıpta Uzmanlık Kurulu, bir süre sonra asistan doktorlardan, uzmanlık eğitimlerine devam etmek istedikleri kliniklerle ilgili tercihlerini bildirmelerini istedi. Bunun üzerine asistan doktorlar tercihlerini Tıp Fakültesi Dekanlığı’na bildirdi. Ancak Dekanlık, tercih formlarını resmi cevap süresi olan 2 ay içinde kurula göndermedi. Öğretim görevlileri bunun üzerine tercih formlarını kendi imkânları ile yolladı. Tercih formlarının gönderilmesi üzerine Kurul, 9 asistan doktorun yeni kliniklerini belirledi.  

DEKANLIK BEKLETMEYE DEVAM EDİYOR


Atamaları yapılan 9 asistan doktor, yeni kliniklerinde eğitimlerine devam edeceklerini düşünürken, engelleme yine Tıp Fakültesi’nden geldi. Dekanlık, 9 asistanın yeni kliniklerinde eğitime başlaması için Sağlık Bakanlığı’na muvaffakatnameleri göndermedi ve asistanların ilişkilerini kesmedi. Asistan doktorların yeni kliniklerine nakillerinin yapılmasına dair yaptıkları resmi başvurulara da dekanlıktan bir cevap verilmedi. 


ASİSTANLAR SUSKUN


Muvaffakatnameleri verilmeyen 9 asistan doktor, 7 aydan bu yana eğitim yetkisi kaldırılmış olan kurumda beklemeye devam ediyor. Ortadoğu News’in ulaştığı asistan doktorlar, konuya ilişkin herhangi bir bilgi vermedi. Ancak Dicle Üniversitesi’nde görevli bazı doktorlar, asistan doktorların daha fazla mobbingden çekindikleri için konuşmadıklarını ve konuyu önümüzdeki günlerde yargıya taşıyacaklarını söyledi. 


PARASI OLANA AMELİYAT, OLMAYANA SEVK 


Eğitim yetkisi kaldırıldığı için 1,5 yıldan bu yana yeni asistan alınmayan bölümde sürekli huzursuzluk yaşandığı öğrenildi. Başka kliniklere atanan asistan doktorların hocaları tarafından mesai dışı özel vakalara müdahale etmek zorunda bırakıldıkları belirtilirken, yaşanan gerginliğin en çok hastaları etkilediği öğrenildi. 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tek yanık ünitesi ve parmak kopma ameliyatlarının yapıldığı merkez olan bölümde iddiaya göre, yüzlerce ameliyat vakası müdahale edilmeden başka kurumlara sevk edildi ve bunlardan bir kısmı da zamanında müdahale edilemediği için uzuvlarını kaybetti. Hocaların kabul etmemesi nedeniyle gelen hastaların sebepsiz yere Ankara, İstanbul ve Adana gibi illere sevk edildikleri belirtilirken, para ödeyerek özel ameliyat olanlara operasyon yapıldığı, para ödeyemeyen kişilere ise aylar sonraya randevu verildiği veya uzak şehirlere nakledildikleri kaydedildi. 


TIP FAKÜLTESİ AÇIKLAMA YAPMADI


Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Ortadoğu News’in ulaştığı Dekanlık yetkilileri, konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmayacağını bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
Dicle Üniverstisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.