Diyarbakır’da Korona Virüs vakaları artıyor: STK’lar ev ev gezecek

ORTADOĞU NEWS - 

Kentteki vaka sayılarının azalmaması üzerine sivil toplum örgütleri harekete geçti. Ticaret Odasında bir araya gelen STK temsilcileri, Corona Virüsü ile mücadelede yeni bir yol haritası üzerinde fikir birliğine vardı. STK temsilcileri mücadele için sokağa inmeye karar verdi.  

Diyarbakır Valiliği  de dün yeni önemler duyurdu. Buna göre sünnet, kına, nişan gibi etkinlikler yasaklanırken, düğünler de bir saatle sınırlandırıldı. Ayrıca düğünlerde polis veya zabıta bulunması zorunluluğu getirildi.

Diyarbakır Sağlık Platformunun paylaştığı bilgilere göre 26 Ağustos tarihi itibariyle Diyarbakır’da 405’i servislerde, 137’si yoğun bakımda yatan toplam 542 vaka bulunuyor. 

Kentteki yoğun bakım ünitelerinin tam dolu olduğunu ifade eden platform üyeleri günde 400 ile 500 arasında kişinin test sonucunun pozitif çıktığını söyledi. 

Yapılan toplantıya katılanlardan Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Doğan Hatun,  İl Hıfzısıhha Kurulu ile toplumun kopuk olduğunu savundu:

 “Kentimizde sağlık kurumlarının, Tabipler Odası Sağlık Emekçileri Sendikası’nın İl Hıfzısıhha Kuruluna dahil olmadığını biliyoruz ve toplumun içerisinde bu pandemiyi takip edecek, gönüllü olarak çalışabilecek, toplamı doğru bilgilendirecek bir bilginin İl Hıfzısıhha Kuruluna ulaşmadığını düşünüyoruz. Orada çıkan kararlarında toplum üzerinde etkiyi yaratmadığını gördük. Toplumu kendi kaderine bırakmanın doğru olmadığını kentin zaten sağlık kurumları çöktü, toplumun bir bütünün çökmemesi için bir araya geldik. Virüsün vaka sayısının çok olduğu yerlerde birebir halka dokunarak bilgilendirme ve maske ve hijyenik çalışmalara, dezenfektan, kolonyaya erişemeyenlere hem bunları temin etmek, hem de bu bilinci birebir yüz yüze anlatmayı hedefliyoruz” dedi. 

Toplantıya ev sahipliği yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya 

” Sadece yasaklanarak yol alan bir anlayış var. Yasaklandığı zaman minimize olup, yasaklar kalktığı zaman hızla artan bir oranda virüs var. Bunun bu şekilde gitmesinin olanağı yok. Bu aynı zamanda hem ekonomiye, hem eğitime zarar. Bu yasaklama tüm kesimlere yansıyor. Burada bir toplumsal bilincin oluşması gerekir. Corona ile en az 1 yıl belki 2 yıl belki 3 yıl yaşayacağız. Burada bir toplumsal farkındalık yaratmak için herkesin, sadece sivil toplum kurumlarının değil, bununla bir savaşa girmesi gerekiyor. Bunda toplumu aydınlatmak bilinçlendirmek gerek. Herkesin bir şekilde bir savaşa girmesi gerekiyor” dedi 

Önlemlerin sadece cezalarla olmayacağını savunan Kaya, “Yasakların yöntemlerinin doğru oluşmasını sağlamak gerekir. Merkezden alınan bu tür yasaklar ve önlemler tek başına çare olmadığını düğün salonlarında gördük. Halayları yasakladık ama sonuçta dönüp baktığınıza hiç de faydasını olmadığını gördük. Çünkü yasaklandığınız şeyin uygulanabilir olması gerekiyor. Hükümetin aldığı bazı sağlık kararlarının hem doğru uygulanması, hem de yerel idareciler bu uygulamayı yaparken katkı koyması lazım. Örneğin bir PCR raporunun, tetkik raporunun en geç 1 günde çıkması sağlayacak al altyapıya gerekirse katkı koyalım. Bu yöntemi kentte oluşturmak sağlıkla ilgili oluşabilecek sorunlar da halkı ve sivil toplumu bu sürece katmak için böyle bir çalışmaya yürüttük. İşin cezai müeyyidesi değil ikna yöntemi, nasıl çalışacakları, çalışma alanları ile ilgili hem işveren, hem çalışanı bilgilendirecek yöntemlerle gidiyoruz. Sadece slogan atarak değil her boyutuyla hem sağlık hem yürütme hem de vatandaşı ikna boyutuyla içinde olacağımız bir sistemi kurmaya çalışıyoruz. Hem bir iş yeri hem de bölgenin yoksul bir yapısı var.  Bunlar hem destek vermek gerek, maske, gerek dezenfektan hem de bilgilendirme anlamında destek vermek gerekir” şeklinde konuştu.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.