Ezidi inanışına göre yeni “Baba Şeyh” nasıl seçilecek?

ORTADOĞU NEWS - 
87 yaşında hayatını kaybeden Baba Şeyh, Xirto Hecê Îsmaîl'in yerine geçecek Baba şeyhin Şemsani soyundan, Fahrettin'in ailesinden gelmesi zorunludur. 
Dr. Birgül Açıkyıldız, Alfa Yayınlarından çıkan “Ezidiler” kitabında bu konuya açıklık getirmiş. 
Baba Şeyh makamı 
Baba şeyh unvanı babadan oğula geçer; ancak atamayı resmen mir yapar. 
Baba şeyh dinibütün, kanaatkâr ve sade bir hayat sürer. 
Her yıl en az seksen gün oruç tutmalıdır ve alkol tüketmesine izin verilmez. Baba şeyhin makamı Şeyh  di Tapınağının iç avlusundadır. 
Burada yapılan tören ve ritüellerin yürütülmesinde onun varlığı vazgeçilmez önemdedir. 
Tören esnasında ona peş imam ya da onun temsilcisi ile baba gawan yardım ederler. Baba şeyh ve ailesi vaftiz, düğün ve cenaze gibi törenleri gerçekleştirdikleri için müritlerinin yaptıkları bağışlarla geçinirler. 
Eyn Sifni'de yaşamasına rağmen, baba şeyhin Bozan köyündeki belirli bir mezarlığa gömülmesi gerekir. Onu diğerlerinden ayırt eden giysisi, hiç çıkarmadığı beyaz türbanı, siyah kumaştan kalın kuşağı ve törenler sırasında giydiği eldivenleridir.
Mirlik makamı
Ezidi hiyerarşisinde, en yüksek mevki Şeyhan miri ve onun ailesine aittir. 
Seküler bir lider ve aynı zamanda 'dinin savunucusu' olan mir ve onun eşit konumdaki ailesi, Katani şeyh ailesinden gelir Mirlik sorumluluğu kalıttsaldır ve bu sorumluluk en büyük oğula geçer. 
Mir yerel Ezidi gruplar, yerel Müslüman toplulukları ve Hıristiyan din adamlarının temsilcileri arasında aracılık işlevini yürütür. Sınırsız olan ruhani ve dünyevi gücünün ona Şeyh Adi ile Tavusi Melek'in yeryüzündeki temsilcisi tarafından verildiği kabul edilir. 
Bu nedenle kutsal olduğuna inanılır. Mirin geliri yedi sancağın bağışları ile Şeyh Adi Tapınağına ve Seyh Şems'in Laleş'teki türbesine yapılan bağışlardan sağlanır. Mir ve ailesi Şeyhan bölgesindeki Eyn Sifni'de yaşarlar. Mir ailesinin fertlerinin yalnızca aile içinde evlenmesine izin va rilìr. 
Mir her zaman, mutlaka yünden yapılan ve siyah ya da beyaz renkli olan, kullik adlı başlığını takmak zorundadır. Başlık yalnızca bir fakir, bir fakriya (fakir kadın) ya da bir baba çavuş tarafından yıkanabilir. 
Mir ayni zamanda özel bir hırka giyer ve bundan fakir sorumludur. Mirin 'yasa yapıcı' ruhani gücü vardır, ama ʻyürütücü' ruhani güç, tüm topluluğun dini lideri olan baba şeyhe aittir.

Anahtar Kelimeler:
Baba ŞeyhEzidi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.