Fahrettin Koca "60 yaş üstü 2 hastamız tadavilerinin ardından taburcu oldu"

ORTADOĞU NEWS – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Koronavirüsün eğitim üzerindeki etkilerini açıklayan Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin 30 Nisan'a kadar uzatılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Koronavirüs Bilim Kurulu'yla birlikte konunun etraflıca ele alındığını belirterek, "Biz, yaklaşık bir saat önce Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantıya başladık. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Bilim Kurulumuzla beraber meselenin etraflıca tartışmasını yapma fırsatı bulduk. Bu anlamda MEB olarak meseleye nasıl baktığımızı ve ne tür bir beklenti içinde olduğumuzu da paylaşma fırsatımız oldu. Mesele dünya tarihinde ilk kez karşılaştığımız bir problem. Milli Eğitim Bakanlığı olarak meseleye tamamen pedagojik olarak bakıyoruz. Ama bizim için öncelikle çocuklarımızın sağlığı geliyor. Çocuklarımızın; fiziksel, ruhsal sağlığı öncelikle ele alınması gereken hususlardan. Eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları da dünyadaki bütün ülkeleri günlük izleyerek tespit etmeye çalışıyoruz. Bilim kurulunun da önerisiyle önümüzdeki evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatacağız. ve 30 Nisan tarihi burada ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu. 30 Nisan'a kadar okulların tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim hazırlığımız olduğu için daha da çalışmaları zenginleştirerek gereken ihtiyacı karşılaşacağız. Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili diğer mevzuat meselesi, ihtiyaçlar, sınavlar gibi hususlarla ilgili de zaman zaman kamuoyunu bilgilendirme ve bazı hususları paylaşma durumumuzda olacak" ifadelerini kullandı.

Özel okulların velilere ödeme yapmadıkları için mesaj göndermesinin sorulması üzerine Bakan Selçuk, "Bugün dünyada 1.5 milyara yakın öğrenci evde ve okullar kapandı. Bizim bütün velilerimize özel veya resmi okullarımız da öğrencisi olan bütün velilerimize önerimiz. Bu konu uzun soluklu bir konu ve telafisi yapılacak olan bir husus, özel okullarla ilgili temsilcilerle, derneklerle görüştüğümüzde de gündeme geldi. Muhakkak suretle, şimdi yapılmayan herhangi bir eğitim hizmeti, tamamlanacağı ve telafi edileceği için bu konuda bir problem çıkacağını sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise dünya genelinde 8 milyara yakın insanın mu virüse maruz kaldığını belirterek şöyle konuştu;“185 ülkede 8 milyara yakın insan hastalığa yakalandı. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var yakalanmamak. Devlet bu mücadelede yaptırım gücü olan bir klavuzdur. Hiçbir ağlık kurumu virüsün size bulaşmasını önleyemez bunu az önleye bilirsiniz. Şu sıralar büyüklerimizin ziyaretlerine gitmek sakıncalı. Bu özlem uzun sürmeyecektir. Ben çocuk doktoruyum tavsiyelerime uyun ve dışarı çıkmayın, sarılmayıni el öpmeyin. çocuklarımızın eğitimi devam ediyor, Uygulamayo tatil olarak görmeyin. Verilen ara uzatılacak.Bu salgında herşey mümkün ve ihtimal dahilindedir. Başka ülkelere benzememek için herşeyi kat ve kat daha dikkatli yapıyoruz. Anneler Babalar sizi çok basit tedbrleri uygulamaya davet ediyrum. Hergün çıkan vaka sonuçlarını bildirmeye çalışıyorum. Bundan sonra da hergün hasta sayısı, yapılan test sayısı, yoğun bakımda olanları, iyileşenleri günlük olarak sizlerle paylaşacağız. Bir hastamız 65 yaşında, 8 gün yoğun bakımda kaldı, dün taburcu oldu. Bir hastamız 60 yaşında bugün taburcu oldu. Türkiye'de iyileşen vaka sayısı 26'dır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki tüm illerin haritasını çıkarttıklarını ve şuanda yoğunbakımda 136 hastanın bulunduğunu belirterek şöyle devam etti "Pandemi olarak ayırdığımız hastanelerimzin tüm servisleri ve yoğun bakımları ayrı. İl bazında hastanelerde bulunan hastaların dağlım haritasını çıkarttık bunuda dijital ortamda günlük olarak sizlerle paylaşacağız. Yoğun Bakımda 136 hasta bulunmakta ve dünden bu yana başlandı. Çinde bu İlacın kullanıldığı hasta sayısı belliydi.İlk olarak 1250 kutu ilaç getirdik sonradan da 3 bin 500 kuru sipariş ettik. Bilim Kurulu ile önümüzdeki hafta bu ilacın ne kadar faydasının olup olmadığını göreceğiz. 83 milyonun test yaptrmasına gerek yok. testinin negatif çıkınca daha özgür olarak göre bilir ama 3 gün sonra bulaşabilir. Herkes kendini bir taşıyıcı olarak görüp ona göre davranması gerekiyor.Testi hekim uygun görürse yapıyoruz. Biz test yapma iznini Vakıf Üniversitelerine de verdik. Temas içinde olduğu kişileri tarayıp mücadele etmezseniz baş edemezsiniz. Bu testi yapan korsan labaratuar varsa bize bildirin. Korsan labaratuvarlarda bu test yapılmaz. Bu hastalık anında düşmeniz,le ölümle sonuçlanmıyor. Sosyal medyada dolaşan görüntülere itibar etmeyin, gereken de yapılıyor. Biz bu süreçte hiç bir vatandaşımızı maske ve benzeri ürünlerden mahrum kalmasına izin vermeyiz ve bunu için de gereken her türlü kavgaya hazırız. Üniversitelerimizin her birire 50 bin adet maske,, tulum, gözlük gibi tüm metaryelleri gönderdik" dedi

"Çin’den yardım talep ettinizmi” sorusuna Bakan Koca "Çin’den yardım Büyükelçi ile görüştük ve Bilim insanlarını karşılıklı tecrübelerini paylaşılmasını istedik. Onlarda bize her türlü iyi niyetini göstermiştir" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.