Haber-Sen: Koronavirüs tedbirleri yeterli değil

ORTADOĞU NEWS – KESK’e bağlı Haber-Sen Diyarbakır 3 nolu Şubesi tarafından, PTT şubelerinde alınan koronavirüs önlemleri ile ilgili bir açıklama yapıldı. Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başladığı ilk zamanlarda PTT Genel Müdürlüğüne yazı yazıp, virüsün yayılma biçimi ve koşullarına dair bilim insanlarından görüş alınarak, gerekli tedbir ve önlemlerin alınmasını istediklerini belirten Haber-Sen, gelinen süreçte kısmi tedbirlerin alındığını, ancak yeterli olmadığını belirtti.


Gerekli tedbirlerin alınmamasının risk grubunda yer alan PTT emekçilerini gerek psikolojik, gerekse de moral ve motivasyon açısından olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada, “Çünkü PTT işyerlerinde işlem yaptıran yurttaşların yarattığı yoğunluk ve bu yoğunluktan kaynaklı sosyal mesafenin oluşamaması yine işlem yaptıran yurttaşların yaş ortalamasının yüksek olması, virüsün PTT emekçilerine ve yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Virüsün bazı PTT emekçilerinde görülmesi, PTT emekçileri yoluyla topluma yayılma riski taşıyacağına dair öngörümüzü doğrular niteliktedir.” Denildi.

“ÇOCUK, İŞSİZLİK VE SOSYAL YARDIMLAR 3 AYLIK PEŞİN ÖDENSİN”

PTT merkezlerinin çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların verildiği dönemlerde çok kalabalık olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu koşullarda COVİD19 virüsünü herhangi bir kişinin taşıyor olma ihtimalinden dolayı gerek PTT çalışanlarına ve gerekse de yurttaşlara bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Yurttaşların büyük çoğunluğu ev ekonomisini bu yardımlar üzerinden finanse ettiği için aylık verilen bu yardımların üç aylık bölümünün peşin ödenmesi, PTT merkezlerinde oluşacak insan kalabalığını ortadan kaldıracak ve virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. PTT çalışanları açısından durum daha risklidir. Çünkü bir günde bir Dağıtıcı(postacı) ve gişe memuru yüzlerce insanla temas halindedir, bu durum virüsün bulaşma ve yayılma ihtimali arttırmaktadır. “


“ŞUBELERDE TEK KİŞİ ÇALIŞTIRILMAMALI”

PTT Genel Müdürlüğü’nün kendi çıkardığı genelgeye uyarak şubelerde tek kişi çalıştırmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Çünkü PTT şubelerinde PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in dediği gibi sosyal mesafeyi koruyacak ikinci bir görevli yoktur, şubelerin büyük çoğunluğunda tek kişi çalışmaktadır. Yine PTT Genel Müdürünün belirttiği gibi PTT kesinlikle kâr mantığından uzaklaşmalı, müşteri mantığından kurtularak herkes için ulaşılır nitelikli kamusal hizmet önündeki engeller kaldırılmalıdır. Dünyanın farklı ülkeleri, yayılmaya başlayan coronavirüs tehlikesine karşı, Dünya Posta Birliği aracılığıyla ticari kargolar kabul etmemekte veya bazı ülkeler imzasız ya da işyeri teslimli kargo kabul etmektedir. Bizde de benzer bir önlemin ne zaman alınacağını soruyoruz. Biz KESK/ Haber-Sen olarak Hükümete ve PTT Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz; PTT çalışanları ve yurttaşları koruyacak bir dizi acil önlemlerin alınması zorunludur. “

Koronavirüse karşı alınacak önlemlere de dikkat çekilen açıklamada, “PTT çalışanlarına yönelik özellikle işyerlerinin günlük dezenfekte edilmesi,  diğer gerekli koruyucu tedbirlerin alınması gereklidir. Risk grubunda yer alan PTT emekçileri sağlık taramasından geçirilmelidir. Tüm yurttaşların fatura borçları (elektrik doğalgaz, Su vb) ertelenmelidir. Tüm PTT şubelerimizin tamamen kapatılması, yalnızca merkezlerden işlem yapılması, ancak merkezlerde yapılacak işlemlerde sosyal mesafenin korunması ve sağlık bakanlığının açıkladığı diğer kuralların uygulanmasında azami özen gösterilmelidir. COVİD-19 virüsü dolayısıyla olağanüstü haller yaşadığımız bu günlerde internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getirilmesi, acil ve zaruri olmayan posta, kargo gönderileri, virüs salgını kontrol altına alınana kadar kabul edilmemelidir. Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, kamuda esnek ve dönüşümlü çalışma uygulamasına geçilmiştir. Dağıtıcı personel bu genelgenin dışında tutulamaz. Gişede olduğu gibi dağıtımda da dönüşümlü çalışma derhal uygulamaya konulmalıdır. Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesi geçici bir süre ertelenmelidir. Çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların üç aylığının peşin verilmesi PTT merkezlerinde oluşan kalabalığı azaltmada etkili olabileceği gibi virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. Bu yoğunluğun azalması bir günde yüzlerce insanla temas halinde olan Dağıtıcı ve gişe memurlarını rahatlatacaktır. Buradan halkımıza sesleniyoruz, corona virüsüyle mücadele ettiğimiz şu günlerde acil ve zaruri olmayan ihtiyaçları için online alışveriş sitelerinden belirli bir süre alışveriş yapmayı ertelemelerini istiyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.