IKB’de sosyal medya yasası tartışması

ORTAOĞU NEWS - Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’na Kültür, Gençlik ve Spor ile Sivil Topluluk Komisyonu adına Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyelerinin sunduğu ve 50 milletvekilinin imzasını taşıyan yasa tasarısı 27-28 Temmuz’da parlamentoya sunuldu. Ancak tepkiler üzerine tasarının yeniden düzenlenmesine karar verildi.
Toplam 22 maddeden sosyal medya yasa teklifinde, en çok tepki çeken madde açılan davaların “terör maddesi” kapsamında yargılaması imkân veren 12’nci madde oldu. Taslağın 4’üncü maddesine göre, düzenlemeler “gazeteci, editör ve başyazar” tanımıyla dijital medyada görev yapan medya çalışanların yanı sıra tüm sosyal medya kullanıcılarını kapsıyor. Bir diğer anlamda taslak, sadece haber sitelerini değil, sosyal medyada resmi veya kişisel hesaplarda paylaşılan yazı, yorum ve grup yorumları ile her türlü sosyal iletişim ağlarındaki iletişimi kapsıyor.
Taslağa göre “Aşağlama, hakaret veya asılsız haberlerin yayılması” halinde, editör ya da başyazar bir milyon dinar ile 5 milyon dinar arasında para cezasına çarptırılabiliyor. Taslakta yer alan düzenlemeler, site sahibinin Irak vatandaşı olması, mali kaynağının belirtmesi, 21 yaşından küçük olmaması, yasal olarak gazetecilik yapması konusunda sakınca olmaması, hakkında daha önce hüküm almaması, sitenin belirgin bir ismi olması ve “genel gelenek ve göreneklere” ters düşmemesi gibi konuları da kapsıyor. Aralarında gazeteci, yazar, akademisyen ve hukukçuların bulunduğu bir grup, parlamentoya sunulan öneriyi şiddetle karşı çıkararak taslağın hiçbir şekilde onaylanmaması gerektiğini kaydetti.
Yapılan ortak açıklamada, “Hazırlanan proje sosyal ve dijital medyanın düzenlemesi adı altında hazırlandığı belirtilse de sosyal medya kullanımında vatandaşların iktidara yönelik eleştirme özgürlüğüne kısıtlamaya hatta engellemeye dönüktür” denildi.
Kürdistan Parlamentosu Kültür Komisyonu Başkanı Selma Fatih, sosyal medyanın kullanıma yönelik ciddi şikâyetler sonucunda taslağın hazırlandığını söyledi. Taslağa şiddetle karşı çıkanların da olduğunu söyleyen Fatih, “Elbette eleştiriler ve dillendirilen kaygılar yerindedir. Elbette sosyal medyanın halkın büyük gücü olduğunu kabul ediyoruz. Vatanımızda yaşanan tüm olaylara karşı düşünce ve tepkisini burada yansıtıyor. Ancak anlaşılan şu; biz sansür değil, sosyal medyanın kullanıma yönelik düzenleme yapmayı amacındayız” diye konuştu.
Fatih ayrıca, imza toplayanların topluma mal olmuş tecrübeli şahsiyetler olduğunu ve taslağı Erbil ve Süleymaniye’de düzenleyecekleri istişare toplantılarında hukukçu ve ilgili taraflarla tartışmaya açacaklarını kaydetti.
Talabani: Mağdurlardan biri benim
IKB Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani asılsız haberlerden en çok mağdur olanlardan bir olduğunu belirterek, İfade özgürlüğünü kısıtlayan her yasa da kendisinin karşı çıktığını ve taslağın içerisinde amacının ötesinde maddelerin kötü niyetle kullanılacağından endişe ettiklerini bu nedenle yasalaşmasını erteleyerek, tekrar tartışılacağını söyledi. 
Gazeteciler tepkili 
Taslağa tepki gösterenler arasında bulunan “Jin Dergisi” editörü ve başyazarı Avan Caf, Ortadoğu News’e şunları söyledi; “Taslak apar topar bir şekilde hazırlanıp Kürdistan Parlamentosu’na sunuldu. Ben bir gazeteci ve gazeteci haklarını korumaya yönelik Metro Merkezi’nin Erbil sorumlusu olarak taslak parlamentoda ilk oturumda tartışıldıktan sonra haberim oldu. Hiçbir şekilde ilgili taraflara tartışılmamış bir tasarı bu asla kabul edilemez. Kürdistan Bölgesi’ndeki gazeteciler olarak özgürlüklerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bizi bölgedeki diğer ülkelerle karıştırmasınlar. Elbetteki denetim vs. düzenlemeler gelebilir. Ancak bu fikir özgürlüğüne, bireyin haklarına engel teşkil etmeyecek şekilde olması gerekiyor. Taslağı parlamentodaki bazı vekil arkadaşlarımızın aracılığıyla alıp okuduğumuzda içeriğine hayretle baktık. Asılsız haber yapan ve yayan gazeteci terör maddesi kapsamında yargılanıp, idam cezasına çarptırılabiliyor. Bu çok korkunç bir durum. Taslağın her maddesi birinden kopuk bir şekilde kaleme alınmış. Akademik çevre ve ilgili diğer kurumlardan fikir alınmadan hazırlanan bir taslak asla kabul edilemez” dedi. 
“Tasarı insan hakları ve fikir özgürlüğü ile çelişiyor” 
Dün de IKB Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Mirani’yi ziyaret eden Rahman Gareb başkanlığındaki Metro Center üyeleri, tasarıyla ilgili kaygılarını dile getirdi. Metro Center Genel Sorumlusu Rahman Gareb, hazırlanan taslağın insan hakları ve fikir özgürlüğüyle çeliştiği görüşünde. Gareb, “Bu tasarı bireyin düşünce özgürlüğüne, Kürdistan Bölgesi’nde eleştiri kültürünü kısıtlamayı, özgür düşünceye sansürü artırma amacı taşıyor. Tasarı da istenilen cezalar ‘terör’ yasasıyla bağdaştırılıyor bu nedenlerden dolayı da STK’lar ve vatandaşlar olarak tasarıya karşıyız. 6 ay sonra tasarı toplumu temsil eden tüm STK’lar, uzman akademisyen, düşünce özgürlüğü savunucuları ve tüm ilgili tarafların katılımıyla tartışmaya açılacak. Tüm gayemiz, parlamentodan düşünce özgürlüğüne, sansür teşkil oluşturmayacak bir yasanın onaylanmasıdır. Kaldı ki hazırlanan taslağa, görüştüğümüz grup başkanları da karşı çıkıyor” diye konuştu. 
“Görüşümüzün alınması gerekiyor”
Kürdistan Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Hakim Azad ise, hazırlanan önergede fikirlerinin sorulmadığını ve yasal olarak ta sendikalarının bazı maddelerde taraf olduğunu söyledi. Gösterilen tepki sonucunda belirsiz bir tarihe önerinin ertelendiğini ve tüm ilgili tarafların katılımıyla tekrar hazırlanacağını belirten Azad, “Sosyal medya ile dijital medyanın karıştırılmaması gerekiyor. İki alanın da kullanım amacı farklıdır. 2 yıl önce Şura Meclisi’ne sunduğumuz raporun kabul edilmesiyle, Kürdistan Bölgesi’ndeki sitelerin hepsini biz kaydediyoruz. Dijital medya kanunun bu kapsama alınarak düzenlenmesinden yanayız” dedi.
“Hem vatanımızı hem vatandaşlarımızı koruyacak bir yasayı çıkartmamız gerekiyor”
IKB Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Salar Osman ise, günümüzde medya anlayışının değiştiğine dikkat çekerek, çıkarılacak kanunun kişi haklarını kısıtlamaması gerektiğini söyledi. Osman, “Toplumun her tabakasını içinde barındıran sosyal medya günümüzde birçok tanıma artık sahip. Her vatandaş istediği şekilde fotoğraf ve her türlü düşüncesini paylaşabilir. Bu nedenle sosyal medya başta olmak üzere dijital medyaya yönelik yasaların olması gerekiyor. Çıkartılacak kanunun kişi haklarını kısıtlamayan, halkın ve hükümetin çıkarlarını koruması, sorumluluğu da içinde barındırması gerekiyor. Toplumun birlikte, barış ve huzur içinde yaşamasına engel teşkil etmeyecek hem vatanımızı hem vatandaşlarımızı koruyacak bir yasayı çıkartmamız gerekiyor.”

Anahtar Kelimeler:
IKBGoranYNKKDPSosyal Medya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.