Kayyum Kararından Geri Dönülebilir mi?


ORTADOĞU NEWS – HDP’nin Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasının ardından başlayan tepkiler ve tartışmalar sürüyor. Kararın siyasi yönü kadar hukuki boyutu da tartışma konusu.  
2016 yılında OHAL dönemine atanana kayyumlar seçimlere kadar görev yapmıştı. Bu kez atanan kayyumlar da seçimlere kadar görev yapacak mı? Hukukçulara göre karardan geri adım atılabilir.
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Batman Barosu üyelerinden Av. Erkan Şenses, karara karşı yargı yolunun açık olduğunu söyledi. Kararın iki ayda bir gözden geçirildiğini ifade eden Şenses, kararın iptal edilebileceğini söyledi. Şenses, “Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye başkanları görevden alınmadı, Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırma kararına karşı ise yargı yolu açıktır. Aynı maddeye göre görevden uzaklaştırma kararı iki ayda bir gözden geçirilir. Devamında kamu yararı bulunmayan görevden uzaklaştırma kararı kaldırılır. Ayrıca görevden uzaklaştırılan belediye başkanının belediye başkanı sıfatı devam eder. Buna göre ‘Görevden uzaklaştırılan belediye başkanına, görevden uzak kaldığı sürece aylık ödeneğinin 2/3’ü ödenir ve bu süre içinde diğer sosyal hak ve yardımlardan yararlanmaya devam eder’ dedi.
Diyarbakır Barosu Avukatlarından Cihan İpek ise kararın hem ulusal hem uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu görüşünde. İpek, “Görevden uzaklaştırılıp yerlerine vekil atanan kişiler Belediye Başkanları değil, Büyükşehir Belediye Başkanlarıdır. Büyükşehir Belediye Başkanları 5393 sayılı Belediye Kanunu’na değil, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa tabidirler. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda 47. Madde diye bir madde yoktur. Olaya 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesinin uygulanması ise başlı başına bir kanunsuzluk nedeni olup işlemi hukuken geçersiz kılmaktadır. Yine Anayasanın 127. maddesine göre mahalli idarelerin seçilmiş organlarının organlık sıfatını kaybetmeleri, ancak ve ancak yargı kararıyla olabilir. Aynı maddenin 3’ncü fıkrasına göre ise, hakkında bir kovuşturma veya soruşturma olan mahalli idare yetkilileri haklarındaki kesin karara kadar İçişleri Bakanının kararıyla geçici olarak ve iki ayla sınırlı olmak koşuluyla görevden uzaklaştırılabilir. Dolayısıyla anayasa İçişleri Bakanına böyle bir yetkiyi veriyor gibi görünse de bu yetki istisnai ve geçici bir yetkidir. Bu yetki çok nadir durumlarda, suçüstü hallerinde, ilgili kişi veya organların görevleriyle ilgili bir suça dair kullanılabilir. Bu durumda da geçici uzaklaştırma işlemi kesinlikle siyasi saiklerden uzak olmalı, işlemde sadece ve sadece kamu yararı gözetilmiş olmalıdır. Aksi durumda işlem amaç öğesi yönünden hukuka aykırı olur” diye konuştu. 
Kayyum atanan illerdeki seçmenlerin bu olayı Birleşmiş Miletler İnsan Hakları Komitesine götürebileceklerini savunan İpek, “İçişleri Bakanlığının bu işlemi, ulusal mevzuat dışında ayrıca, Türkiye'nin de taraf olduğu ve 23 Aralık 2003 tarihinden itibaren yürürlükte olan, Kamuoyunda ikiz sözleşmeler olarak bilinen Birleşmiş Milletler Şartına bağlı, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesine de açıkça aykırıdır. Bu da yerelde insanların kendi kendilerini yönetmesi anlamına gelir. Bu sözleşmelerin denetim organı Birleşmiş Miletler İnsan Hakları Komitesidir. Kayyum atanan illerdeki seçmenler bu olayı rahatlıkla Birleşmiş Miletler İnsan Hakları Komitesine götürebilirler. Yine konu Türkiye tarafından 21 Kasım 1988'de imzalayarak yürürlüğe koyduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı bağlamında da ele alınmalıdır. Bu Şarta göre yerel demokrasi ve özerklik meselesi ana meseledir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
KayyumDiyarbakıt
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.