ORTADOĞU NEWSKHK’lılarla ilgili çalışmalarıyla bilinen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bu kez Diyarbakır’da KHK mağdurlarıyla bir araya geldi.  ‘Amed KHK Buluşması’ adıyla düzenlenen toplantıda konuşan Gergerlioğlu önce OHAL sürecini değerlendirdi. Gergerlioğlu, “KHK bu toplumu şu anda en önemli sorunlarından birisi. Son 3 yılın, OHAL döneminin en kötü iktidar uygulamalarından biri. Yüz binlerce kişi mağdur edildi. KHKlar üzerinden neredeyse 3 yıl geçti, halen bir çözüm yok. Şu ana kadar yüzde 60 civarında dosya incelendi, yüzde 40’ı kaldı. OHAL Komisyonu son derece kötü niyetli bir komisyon, aktif bir şekilde çalışmıyor, işi uzatmaya çalışıyor, zamana yayılan süreçler, hiç de iyi işaret vermiyor” dedi.

‘KHK’LILARIN YÜZDE 50 ORANINDA YERİNİ YURDUNU TERK ETTİ’

“Biz bunu yaptığımız rapor çalışmaları ile de ortaya koyduk” diyen Gergerlioğlu “Son 3 yıl toplumda adeta bir kasırga esmiş. KHK’lıların yüzde 50’si yerini yurdunu terk etmiş. Tehcir edilmiş, hicret ettirilmiş, bir yerden zorla çıkarttırılmış. KHK’lıların yüzde 50 oranında yerini yurdunu terk etmiş, evini kapatmış, annesi ve babasının yanına taşınmış ya da başka bir ile gitmiş. Bu çok ağır bir durum, yani bir ülkede bir sosyal kesim yüzde 50 oranında evinden bir başka yere gitmek zorunda kalıyor ve bunun gibi birçok mağduriyet var” şeklinde konuştu.

‘KHK’LILARDA KANSER ARTIŞI VAR’

KHK’lılar arasında hastalıkların artış gösterdiğine dikkat çeken Gergerlioğlu, insanların Türkiye’yi terk etmek istediğini söyledi. Türkiye’nin bilimsel üretimde yüzde 30 kayıp yaşadığına dikkat çeken Gergerlioğlu, ”Ben bu ülkeden çekip giderim, lanet olsun bu ülkeye’ diyen on binlerce kişi var. Son 3 yıl içinde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yurtdışına gidiş rakamları rekor kırdı ve bunların çoğu bilim insanı. Türkiye'nin son 3 yılında, Türkiye'nin bilimsel üretiminde son yüzde 30’luk sert bir düşüş var. İnsanları ölüme sürükleyen kanser oranlarında artışa neden olan bu. Çok belirgin bariz bir şekilde KHK’lılarda kanser artışı var, kronik hastalıklarda artış var, yakınlarındaki intiharlarda artış var” şeklinde konuştu.

‘KHK’LAR 1.5 MİLYON İNSANI ETKİLİYOR’

KHK’ların 1.5 milyon insanı etkilediğini ifade eden Gergerlioğlu, “Bir devlet böyle bodoslama bir şekilde memurunu, vatandaşını işten atamaz. Hatta hayattan atamaz. Öyle bir hakkı yoktur. Tamamen bir sosyal kıyım projesi, tamamen bir tasfiye projesidir. Sonuçta bir hayattan ihraç mevzubahistir 140 bin kişi ihraç edildi. Bunun bir de kapatılan okullardaki 20 bin öğretmen boyutu var. Onların da şu anda çalışma izinleri yok. 180 bin kişiye kadar çıkıyor, bunların ailelerini de eklerseniz bir, bir buçuk milyonu buluyor. Bu kadar insanı doğrudan etkilediğini görüyoruz. Bu çok vahim bir durum. Uygulanan şey bir Nazi politikasıdır, tamamen sivil ölüm, dışlama, ötekileştirme, iş bir soykırım boyutuna varıyor” diye konuştu.

İHRAÇ EDİLEN ESKİ POLİS: DİYARBAKIRLILARIN DESTEĞİNİ GÖRDÜK

Gergerlioğlu’nun ardından bu kez KHK’lılar söz aldı. Başlarından geçenleri anlatan KHK’lılar, öfkeliydi. İlk sözü alan Ekrem Çalışkan isimli eski polis, şöyle konuştu: ”3 yıldır ihraç edildik. Memleketim Sivas ancak ben Diyarbakır'da kalmayı tercih ettim, gitmedim. Sağ olsun Diyarbakırlıların desteğini gördük. Batıdaki insanlardan daha fazla insanların desteğini gördük. Batıda anlatamadığımız şeyleri burada anlatabildik. Bu bağlamda Diyarbakır halkına gerçekten teşekkür ederim.”

‘İŞİMİZ ELİMİZDEN ALINDI’

Aile ve Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı iken ihraç edilen Cengiz İzol ise ilgisizlikten şikayetçiydi. İzol, “Şimdi daha yeni yeni anlıyorum, insanlar bizi yeni anlıyor, insanların neler yaşadıklarını, neler gördüklerini yeni yeni anlıyorum. Geçmişte insanların üzerinden panzerlerle geçilirken, hiçbirimiz bunu görmedik. Ben dahil ben bu eleştiriyi kendime yapıyorum. Daha bundan sonra ne göreceğiz? İşimiz elimizden alındı. Benim 4 çocuğum var, bu çocukların psikolojisi, cezaevlerini yaşatılır. Ben artık kendi adıma söyleyeyim, hiçbir şey umurumda değil ve ne yürütmenin gücü, ne toplumun gücü” dedi.

‘EVİMİZİ, ARABAMIZI SATTIK’

Eşi ihraç edilen Ayşe Gültekin de eşini temsilen toplantıya katıldı. Mağdur olduklarını ifade eden Gültekin, “Eşim Milli Eğitim'de 19 senelik öğretmenken, ihraç edildi. Ben onun adına geldim, o kendisi gelemedi. 5 çocuk annesiyim. Ortada kaldık, evimizi, arabamızı sattık. Eşim üç arkadaşıyla bir tatlı dükkânı açtı. Bir arkadaşı tutuklandı, iki arkadaş devam ediyorlar. İşler olmadığı için onu da bırakmayı düşünüyorlar. Ben de çalışmıyorum. Çocuklarımdan biri üniversitede, küçüğü birinci sınıfa gidiyor herhangi bir yerden gelirimiz yok” dedi.

‘TÜM AİLE ÜYELERİM İÇERİ GİRDİ, BABAM OĞLUNUN HASRETİYLE GÖZÜ ARKADA GİTTİ’

Adını söylemeyen biri ise artık susmak istemediklerini ifade ederek, “Başta ben de çekiniyordum, benim bütün ailem bundan etkilendi. Küçüğünden büyüğüne kadar bundan etkilendi. Benim bütün aile üyelerim içeri girdi, çıktı. Hala içerde olanlar var, en son yengemi de aldılar. Beş tane çocukla karakolda, babam oğlunun hasreti ile gitti. Önce küçük kardeşimi aldılar sonra beni aldılar. Benden sonra yeğenime aldılar, ağabeyimi aldılar. Ağabeyim hala içerdi. Babam bunların hasretiyle gözü arkada gitti. Artık susmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.