Kılıçdaroğlu: “FETÖ'nün siyasi ayağı Recep Tayyip Erdoğan'dır”

ORTADOĞU NEWS – Geçen hafta FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.  Konuşmasında ağırlıklı olarak FETÖ yapılanmasına değinen Kılıçdaroğlu, örgütün 2007 yılından sonra Erdoğan sayesinde güç dengesini oturttuğunu ve örgütlenmesini sağladığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Milletvekilleri konusunda bir şey söylemek istemiyorum ama devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır." dedi.


“HER TÜRLÜ İSTİHBARAT BİLGİSİ DEVLETİN ARŞİVİNDE VAR”


FETÖ terör örgütünün elemanlarını devletin tüm kılcal damarlarına yerleştirenlere FETÖ'nün siyasi ayağı dediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Hiç bir yönetici, hele hele devleti yöneten hiçbir yönetici “Haberim yoktur” diyemez. Neden izlerler? Devlet bakidir, devleti yöneten siyasi parti ise geçicidir. Her türlü istihbarat bilgisi devletin arşivine vardır"dedi.


“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİM?” 


Devletin, FETÖ’nün faaliyetlerini eskiden beri izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “MGK, “FETÖ ile mücadele edilmeli, gerekli önlemler alınmalı” diye bir karar aldı mı? Bu olay oturulup tartışıldı, konuşuldu mu? FETÖ’nün bir terör örgütü olduğuna dair bir tespit yapıldı mı? Evet. O kararın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. MGK karar alıyor, “Gülen hareketi tehlikelidir. Derhal içeride ve dışarıdaki faaliyetlerine karşı önlem alın.” diye. Yürütme organlarına bunun duyurulması istemiyor. MGK kararına karşın dönemin hükûmeti ne yapmıştır? Altına da basmış imzayı da ne yaptı? Dönemin müsteşarının yazdığı kitap: “Tavsiye kararı başbakanlığa bildirildikten sonra, konuyu Başbakan’ımıza açtım. Gelen yazıyı dosyasına kaldırmaya karar verdik. Bu karar metninin, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılması hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Konudan MGK’ya katılan bakanlar dışında kimsenin haberi olmadı. Onları endişeye sevk edecek bir sonucun doğmamasına özen gösterildi. Bütün toplumsal ve siyasi riski hükûmet adına Sayın Başbakan üstlendi. FETÖ’nün siyasi ayağı kim? Vicdanı olan herkese soruyorum; Bu memleketi sevenler adına soruyorum; FETÖ’nün siyasi ayağı kim? “


“MGK KARARINI İNKÂR EDİYOR” 


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde attığı imzayı ve MGK kararını inkar ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu kişi Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıdır. Bu kişinin Türkiye’nin bekası diye bir sorunu yoktur. 12 yıl önce önüne konur MGK kararı, sonra hiç bir şey yapmazsınız. MGK kararına rağmen FETÖ devletin kılcal damarlarına sızmaya başladı mı veya devam etti mi? Sızma diyorum ama yerleştirme. Bu güzelim ülkeye ihanet etmeye devam ettiler. Devletin en hassas kurumlarına FETÖ’nün elemanlarını bir bir yerleştirmeye devam ettiler. FETÖ’nün yürütme organının yetkilerini aşan talepleri nasıl yerine getirildi? TBMM FETÖ’nün taleplerini yerine getirmek için araç olarak kullanıldı.“ diye konuştu.


“SİYASİ OTORİTE, FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞIDIR”


Kamu kurumlarına FETÖ’cü yerleştirmenin sadece Danıştay ve Başsavcılıkta değil orduda da olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “17-25 büyük rüşvet olayından sonra oldu. Kimdir bu siyasi otorite? Bu siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Hükûmete yaptırıyor bunu. Parlamentodan zorla geçiriyor. “Çoğunluğum var” diyor. Milletvekilleri konusunda bir şey söylemek istemiyorum ama devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Herkes bilmeli bunu. FETÖ ne zaman kendini devletin tek hakimi olarak görmeye başladı? Örgüt 2007 yılından sonra Erdoğan’ın sayesinde örgütlenmesini tamamlamış, güç dengesini sağlamış ve operasyon hünerlerini ortaya koymuştur. Anayasa değişikliği örgütü devlet içinde çok ileriye taşımıştır. 12 Eylül 2010 sonrasında artık örgüt kendini devletin tek hâkimi olarak görmeye başlamıştır. Bunu yaptıran kimdir? Erdoğan’dır. Anayasa değişiklikleri için ne diyordu Fethullah Gülen? “Ölüler bile mezarlarından çıkıp oy kullanmalı.” Dedi.


“DEVLETİN KOZMİK ODASINI FETÖ’YE KİM AÇTI”


Konuşmasına 17-25 Aralık sürecinde yaşananları anlatarak devam eden Kılıçdaroğlu, “Yolsuzlukların tamamı doğrudur. Hortumun tamamı doğrudur. Bunu söyledim diye dava açtı. Avukatımız, “Tapeleri getirin” dedi, vay sen misin tapeleri isteyen, şimdi avukatı FETÖ’cülükten içeri atmaya çalışıyorlar. Sanıyor ki geri adım atacak Celal Bey. Bizde geri adım atmak yok. Devletin kozmik odasını yani devletin mahremini FETÖ unsurlarına kim açtı? Devletin bütün sırrı orada… Bir kişinin talimatıyla açıldı: Recep Tayyip Erdoğan. Şimdi bütün milletin vicdanına, ahlakına, adaletine sesleniyorum; Devletin en mahrem olayını, devletin sırlarını bir terör örgütüne talimatla açtırmak vatan hainliği değil midir? FETÖ’nün siyasi ayağı, ne ayağı kardeşim, kokan bir ayağı. Sayın İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladı mı? Yok dersek yalan olur. Bunun ortaya çıkması için siyasi iktidarın ağırlığını ortaya koyması lazım.”diye konuştu.


“BYLOCK LİSTESİNİ AÇIKLAYIN”


FETÖ ile samimi bir mücadele verilmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Parası, kayındeperi olan dışarıda. Siyasi arkası olanların kılına dokunulmadı. FETÖ’cü oldukları düşünülen 215 bin kişilik bir ByLock listesi var. Niye açıklamıyorlar bu listeyi? Neden korkuyorsunuz? Hiçbir ayıklama yapmadan açıklayın kardeşim. ByLock listesini açıklamıyorsan FETÖ’ye destek veriyorsun demektir. Darbe girişimi gecesine ait HTS kayıtlarını getirmiyorlar. Darbe girişimi başarılı olsaydı kimler başta olacaktı? Bu listeler Erdoğan’da. Niye açıklamaz? Bu darbe girişimi olsaydı kimin nerede olacağı belli değil miydi? Hangi gerekçeyle açıklamıyorlar? TBMM’de araştırma komisyonu yaptık, 15 Temmuz darbe girişiminin ayrıntılarını öğreneceğiz. Bütün olayları öğreneceğimiz iki kişi var dönemin MİT ve Genelkurmay Başkanı, gelmediler. Erdoğan göndermedi. Niye? FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkar diye göndermedi.”dedi.

FETÖ borsasını kuranların içinde Erdoğan’ın avukatlarının da bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Mal varlıklarını inceleyin dedim. Niye incelemiyorlar? Fettah Tamince FETÖ’nün siyasi ayağı tarafından koruma altında. Kimse dokunamıyor. Polis bulamıyor ama televizyoncu rahatlıkla konuşabiliyor. 15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporu niye gizli? Niye açıklamıyorlar? Darbe sonrasına girmedim. Açılırsa ona da bütün ayrıntılarıyla gireceğim. Şimdilik sadece FETÖ'nün siyasi ayağı, tepede oturuyor. Hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde açık ve net orada oturan kişi FETÖ'nün siyasi ayağıdır”diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.