“Kürt gençlerinin en temel sorunları anadil ve ayrımcılık”

ORTADOĞU NEWS- Merkezi Diyarbakır’da bulunan Rawest Araştırma Merkezi ile Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Kürt Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan “Türkiye'de genç Kürt olmak gençleri tanımak ve anlamak” konulu araştırmada Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerdeki 1600 kişiyle görüşme yapıldı. 
Araştırmaya katılanlara kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Katılımcıların yüzde 47'sı kendisini önce Müslüman, yüzde 46,6’sı Kürt, yüzde 33,6’sı dünya vatandaşı, yüzde 13.1’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tanımladı. 
Katılımcılara toplumsal cinsiyet ve sekülerliğe bakış açıları da soruldu. Katılanların Yüzde 64,6’sı “Kadınlar istediği saatte dışarı çıkabilmelidir” görüşünü savunurken, “cemevleri ibadethane olarak tanınmalıdır” diyenler yüzde 58,4, “Öğrenciler kızlı erkekli aynı evde kalabilirler” diyenler yüzde 37.3, “Din dersinin zorunlu olması doğrudur” diyenler yüzde 30,2 olarak belirlendi.
Gençlik Şehirde Yaşamaktan Memnun Değil
1990’lı yıllarda yaşanan göçler nedeniyle binlerce Kürt genci şehirlere yerleşti. Araştırmaya katılanların yüzde 34,5’i 10 yıldan az bir süredir şehirde yaşadığını söyledi. Yüzde 17,9'u 10 yıldan fazladır, yüzde 47,6’sı doğduğundan beri şehirde yaşıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 6,5’i sağlık ve evlilik, yüzde 42,9'u eğitim, yüzde 44,8’i iş, yüzde 5.8 ise doğal afetler veya zorunlu nedenlerle nedeniyle göç etmiş.
Peki göçedenler şehirden ne kadar memnun?  Şehirde yaşamaktan memnuniyet oranı Türkiye genelinde yüzde 6,6, araştırmanın yapıldığı yerlerde ise yüzde 4,8 çıktı. Mutluluk ise Türkiye genelinde Yüzde 6.1, araştırmanın yapıldığı yerde ise yüzde 4.6, hayattan memnuniyet Türkiye genelinde yüzde 6.1, araştırmanın yapıldığı yerlerde yüzde 4.5, ülkede yaşamaktan memnuniyet Türkiye'de yüzde 6.1, araştırmanın yapıldığı yerlerde 3.8, belediye hizmetlerinden memnuniyet Türkiye'de yüzde 6.2, araştırmanın yapıldığı yerlerde yüzde 3.5 olarak belirlendi.
Kürt gençleri en fazla twitter ve instagram’a ilgi gösteriyor 
Araştırma sonuçlarına göre Kürt gençleri sosyal platformlarda en fazla Instagram ve twitter kullanırken, en fazla parodi dizileri izliyor. Kürt gençleri arasında Amedspor da önemli bir yere sahip. Araştırmanın bu bölümünde ise şu sonuç çıktı; “Sosyalleşme alanların daralmasının bir diğer etkisi de spor takımı tercihlerinde kendini gösteriyor. Sporu takip eden Kürt gençler arasında Amedspor özellikle ilgi görüyor. Kürt meselesinin gündemi daha yoğun doldurduğu şehirlerde ve İstanbul, İzmir gibi bölgeye uzak metropollerde Amedspor daha çok taraftar topluyor. Dahası, her 10 HDP’li gençten 2’si ve CHP’li her 10 gençten 1’i Amedspor’u tutarken AK Parti’ye yakın gençlerde bu oran çok düşük seyrediyor.”
“Ayrımcılık Yaygın”
Araştırmada sorulan sorulardan biri de ayrımcılıkla ilgili oldu. Katılımcıların yüzde 13’ü çok sık, yüzde 30’u ara sıra, yüzde 29’u ise nadir de ayrımcılık olduğunu savundu. ‘Kürtlerin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna verilen yanıtta ise anadil öne çıktı. Anadil diyenlerin oranı yüzde 38,4 olarak belirlendi. Bunun yüzde 36,7’si Diyarbakır Van Mardin’de, yüzde 51,7’si İstanbul ve İzmir'de yaşıyor.
En önemli sorun anadil ve ayrımcılık
‘Kürtlerin en önemli sorunu nedir?’  Sorusuna yüzde 38,4’ü anadil, yüzde 24 ayrımcılık, yüzde 12,5’i eğitim, yüzde 9,8’i işsizlik gibi yanıtlar öne çıktı. Son 5 yıldaki dini inanç durumu da sorulan sorulan arasındaydı. Az dindar olduğunu söyleyenlerin oranı 5 yıl önce 39.6 iken bu araştırmada yüzde 55,1 olarak çıktı. 5 yıl önce dini duygularının yüksek olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 23 iken, şimdi yüzde 15,5 olarak belirlendi.  
“Kürt gençlerinin entegre olma eğilimleri yüksek” 
Araştırmanın sonuç bölümünde ise Kürt gençlerinin, kendi kimliklerinden kopmadan hem Türkiye hem de batıya entegre olabilecekleri sonucuna varıldı. Sonuç bölümünde şu görüşlere yer verildi; ”Ekonomik zorluklarla karşılaşma daha fazla, Ayrımcılık deneyimleri belirleyici ama Türkiye aidiyetleri zayıflamıyor, kaygı ve hayallerinde farklılaşıyorlar, gelecek için daha karamsarlar, yaşam memnuniyetleri, şehirde ve ülkedeki yaşam memnuniyetinden düşük, Kürt sorununun çözümü konusunda daha karamsarlar, kültürel olarak hem Türkiye hem de batıya entegre olma eğilimleri kuvvetli fakat Kürt kimliğinden uzaklaşmıyorlar, Türkiye ortalaması kadar dindarlar fakat sekülerleşme eğilimleri daha yüksek, kültürel kimlik yükselişte, radikalleşme azalıyor ama gündeme daha ilgililer”
Kürt gençleri hakkında doğru bilinen yanlışlar
Kürt gençlerine dair toplumda bilinen bazı yanlış algılar da araştırmada yer aldı. ‘Kürt gençlerinin mitleri’ başlıklı bölümde şu algılara yer verildi: ”Kürt gençlerinin farklılığı yok sorun bütün gençlerin sorunu. Kürt gençleri Türk gençlerine göre daha geleneksel. Ekonomik gelir düzeyi arttıkça Kürt gençleri kimlik taleplerinden vazgeçecekler. Kürt gençleri kimliğinden uzaklaşıyor. Kürt gençleri aşırı siyasi ve radikal. Türkiye aidiyetleri zayıf. HDP dışındaki partilere oy veren Kürt gençleri Kürt meselesinde duyarsız. HDP’li gençler seküler. Kürtler için iki parti var HDP ve AK Parti. Kürt gençleri müzik halay ile Türk gençlerinden daha ilgili”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.