Kürtçe konuşma eğitim ve gelir arttıkça azalıyor

ORTADOĞU NEWS – Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, anadil kullanımının araştırılması amacıyla bir anket çalışması yapıldı. 16 ilde yapıılan ankette, sosyo-ekonomik ve kültürel durum ile anadil kullanımı arasındaki ilişkinin ölçülmesi amaçlandı. 5 bin 600 kişi ile harelerde yüz yüze görüşülerek yapılan ankete katılanların yüzde 78,7’si etnik kimliğini “Kürt” olarak tanımlarken, yüzde 13,9’u “Türk”, yüzde 4,6’sı “Arap”, yüzde 0,7 si farklı kimliklerden olduklarını dile getirdi.


RESMİ KURUMLARDA KÜRTÇE KONUŞULMUYOR


Ankete katılanlara sorulan evde genellikle hangi dili kullandıkları sorusuna, yüzde 69,4’ü Kürtçe, yüzde 26,6’sı Türkçe ve yüzde 4’ü Arapça lehçesi yanıtını verdi. Sokakta genellikle hangi dili kullandıkları sorusuna ise katılımcıların yüzde 59,4’ü Kürtçe, yüzde 38,2’si Türkçe, yüzde 2,4’ü Arapça cevabını verdi. Ankete katılanlara sorulan “Resmi kurumlarda hangi dili kullanıyorsunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 88,1’i Türkçe, yüzde 11,8’si Kürtçe, yüzde 0,1’i Arapça cevabını verdi. Sokakta erkeklerin yüzde 59,4’ü, kadınların yüzde 59,2’si Kürtçe konuştuklarını söylerken, resmî kurumlarda erkeklerin kadınlardan daha fazla Türkçe konuştuğu tespit edildi.


EĞİTİM SEVİYESİ ARTTIKÇA KÜRTÇE KONUŞMA ORANI DÜŞÜYOR


Araştırmaya göre, hane içinde 18-24 yaş grubunun; yüzde 68,2’si, 65 yaş üstünün ise yüzde 70’ten fazlası Kürtçe konuşuyor. Ankete katılanlardan, hane içinde okur-yazar olmayanların yüzde 76,2’si Kürtçe, yüzde 19,8’i Türkçe, üniversite ve yüksekokul mezunlarının ise yüzde 61,1’i Kürtçe, yüzde 36,2’si Türkçe konuştuğunu beyan etti.


GELİR ARTTIKÇA KÜRTÇE KULLANIMI AZALIYOR


Araştırmaya göre hanedeki gelir arttıkça Kürtçe konuşma oranı da düşüyor.  Ankete göre, hane aylık geliri 0-1000TL olanların yüzde 78,3’ü Kürtçe, yüzde 17,1’i Türkçe, yüzde 4,6’sı Arapça, 5001+TL gelir grubunun yüzde 54,3’ü Kürtçe, yüzde 42,7’si Türkçe, yüzde 3,1’i Arapça konuştuklarını söylüyor.  Hanede Kürtçe konuşanlarla doğduğu yer ilişkisinde ise şöyle bir tablo ortaya çıktı; “Köyde doğduğunu belirtenlerin yüzde 70,1’i Kürtçe, 25,9’u Türkçe, yüzde 4’ü Arapça; Kentte doğduğunu belirtenlerin ise yüzde 70,6’sı Kürtçe, yüzde 27,3’ü Türkçe, yüzde 4’ü Arapça hanelerinde konuştuklarını ifade etmişlerdir. Sokakta Kürtçe konuştuklarını söyleyenlerde ise köyde doğduğunu belirtenlerin oranı yüzde 70, kentte doğduğunu belirtenlerin oranı yüzde 55,4 olarak belirlendi.”


Araştırma kurumu bu sonuçları “Köyde doğduğunu belirtenler kentte doğduğunu belirtenlerden daha fazla hem hanede hem sokakta, hem resmi kurumlarda Kürtçe konuşmaktadır” yorumunu yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.