Pandemi kadınların ekonomisini bozdu

ORTADOĞU NEWS - Corona Virüsü salgınının Türkiye’de kadınların hayatını nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla 81 ilde yapılan araştırmaya bin 201 kadın katıldı.

Salgın kadınların psikolojisini bozdu

‘Salgında Kadın Olmak’ başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, salgın öncesi ruh halini iyi olarak tanımlayan kadınların oranı yüzde 79 iken, bu oran salgın sonrasında yüzde 30’a düştü. Kadınların yüzde 40’ı genel sağlık hizmetlerine erişimle ilgili sorun yaşadığını söylerken; sorun yaşayan kadınların yüzde 20’si ise çözüm bulamadığını ifade etti.

Salgın ekonomiyi bozdu

Salgın öncesinde ekonomik durumunu orta halli olarak tanımlayan kadınların oranı yüzde 86 iken salgın sonrası bu oran yüzde 66’ya düştü. Aradaki yüzde 20’lik kesim ise durumunu yoksul veya çok yoksul olarak tanımlamaya başladı. Salgın başladıktan sonra kadınların yüzde 73’ü ekonomik sorun yaşadığını vurgularken, sorun yaşayan her iki kadından biri sorunlar karşısında çözümsüz kaldığını belirtti. Ekonomik sorunlarla başa çıkma yolları sorulan kadınların yüzde 12’si kamu kurumlarından destek aldığını; yüzde 41’i aile, akraba, arkadaş ya da bankalara borçlandığını; 11’i birikimlerini harcadığını; 15’i ise masraflarını kıstığını dile getirdi.

Ev içinde iş arttı

Araştırma sonuçlarına göre, salgın öncesi kadınların yüzde 16’sı evdeki işlere 4 saat ve üzeri zaman ayırırken salgın döneminde ise bu oran yüzde 42’ye çıktı. Araştırmada kadınların yüzde 72’si bakım ve ev işleriyle ilgili zorluk yaşadıklarını söyledi. Kadınların bu sorunlarla baş etme yolları ise araştırma raporuna şöyle yansıdı; “Bu zorluklarla nasıl baş ettikleri sorulduğunda, yüzde 28’i eşinden, partnerinden, yüzde 24’ü çocuklarından, yüzde 10’u evdeki diğer kişilerden destek talep ettiğini, yüzde 17,2’si işleri ertelediğini ve iş yavaşlattığını, yüzde 17’si ise herhangi bir çözüm bulamadığını ya da bu konuda bir şey yapmadığını ifade etti.”

Evde şiddet arttı

Salgın öncesindeki bir yıl içinde eşi ya da partneri olan kadınların yüzde 97’si, salgın sonrasında ise yüzde 96’sı en az bir kez şiddete maruz kaldığını belirtti. Dernek bu oranla ilgili şu yorumu yaptı ; “Bu oranlar şiddetin çok yaygın bir sorun olduğunu tekrar teyit etmesinin yanında, salgın öncesi bir yıl ve salgın sonrası iki buçuk ay karşılaştırmasında bile aynı oranda ortaya çıkan, sistematik bir sorun olduğunu göstermesi açısından da oldukça çarpıcı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.