Samarralı İbrahim’den küresel cihadın liderliğine: Ebubekir El Bağdadi

Haber: Felat Bozarslan

ORTADOĞU NEWS – Gerçek adı, İbrahim Awwad İbrahim Al – Badri Al – Samarraı olan Ebubekir El – Bağdadi, Irak Şam İslam Devleti liderliğini, yani kendi tanımlamaları ile İslam halifeliğini ilan ettiğinde soyunun Hazreti Muhammed’e dayandığını kanıtlamak için isminin sonuna ‘Al –Kureyşi’yi de ekledi. Zira, onu halife seçmek için toplanan şûra, İslam halifesi seçilmesinin 6 şarta bağlı olduğunu, bu şartlardan birine göre de soyunun Kureyş kabilesine dayanması gerektiğini bildiriyordu.

Irak ve Suriye’nin büyük bir bölümünü kontrolüne alan ve Ortadoğu coğrafyasına kabus gibi çöken IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi, 28 Ağustos 1971 günü, Irak'ın Samarra kentinde,  yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Radikal düzeyde dindar olan ailenin içinde büyüyen Bağdadi, gençlik yıllarında şeriat kurallarına göre yaşam sürdü. 1996 yılında Bağdat Üniversitesi İslami Çalışmalar Bölümü’nden mezun olan Bağdadi, yüksek lisans ve doktorasını da Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi’nde yaptı. Asma Fawzi Mohammed Al- Dulaimi ve Israa Rajab Mahal Al-Qaisi isimli iki eşi ve 6 çoçuğu olduğu bilinen Bağdadi, 2003 yılında Bağdat’ın Tobçi Mahallesi’ndeki küçük bir Cami’de imamlık yapıyordu.

2004’TE FELLUCE’DE TUTUKLANDI

Mezuniyetinin ardından selefi cihatçılığı benimseyen Bağdadi, ABD’nin Irak operasyonundan sonda ‘Ehli Sünni Ordusu’ isimli isyancı grubun kurulmasında rol oynadı. Bağdadi, 2004 yılında ABD güçlerince Felluce’de tutuklandı ve 10 ay Camp Bucca isimli hapishanede kaldı. Tutuklu bulunduğu yerde Saddam Hüseyin’e bağlı kişiler ve radikal gruplar arasında arabuluculuk yapan ve ittifaklar kuran Bağdadi, 2004 yılının Kasım ayında serbest bırakıldı. 

IRAK EL – KAİDE’Sİ

Camp Bucca’dan çıktıktan sonra radikal görüşleri daha da artan Bağdadi, Irak El Kaidesi ile temasa geçti. Ebu Musab El Zarkavi, 2006 yılında bir ABD hava saldırısında öldürülünce yerine Ebu Eyyüp El Masri geçti. Masri, Irak El Kaide’sini feshedip yerine Irak İslam Devleti’ni kurdu. Bu örgüt de El Kaide’ye bait etmeye devam etti. Ebubekir El Bağdadi çok sayıda Iraklı ve yabancı savaşçının bu örgüte katılmasına aracılık etti, dini bilgisi ve örgütlenme yeteneği ile grup içinde hızlı bir şekilde yükseldi.

2010 YILINDA IRAK İSLAM DEVLETİ EMİRİ OLDU

Bir süre sonra örgütün Şeriat Komitesi’nde yönetici olan Bağdadi, Irak İslam Devleti emirini seçen 11 üyeli Şura Konseyi’nin kurulmasında etkili oldu. Bu konsey, kendinden önceki emir Ebu Ömer El-Bağdadi’nin seçilmesine karar verdi. Ebu Ömer El Bağdadi’nin 2010 yılındaki operasyonda öldürülmesi üzerine Şura Konseyi Ebubekir El-Bağdadi'yi yeni emir seçti.

IŞİD’İN TEMELLERİ ATILIYOR

Emir seçildikten sonra büyük ölçüde dağılan örgütünü toparlamaya başlayan Bağdadi, 2011 yılında başlayan iç savaştan yararlanarak, Suriye’de Irak İslam Devleti’nin bir kolunu kurdurdu. IŞİD’in ilk temelleri de bu girişim ile atılmış oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı bu dönemde Ebubekir El – Bağdadi’yi küresel terörist ilan etti ve başına 10 milyon dolar ödül koydu. Bağdadi, 2013 yılında Suriye’deki Nusra Cephesi’ni IŞİD’e kattığını duyurdu. Ebu Muhammed El- Colani’nin başını çektiği Nusra liderleri ise bu birleşmeyi reddetti ve durumu El – Kaide lideri Eymen El Zevahiri’ye iletti. Zevahiri bir ses kaydı yayınlayarak, Irak Şam İslam Devleti'nin Suriye'deki operasyonlarına son vermesi ve çalışmalarını Irak'ta sürdürmelerini istedi. Nusra Cephesi’nde çok etkili olduğu bilinen Bağdadi, Zevahiri’nin emrini yerine getirmeyerek, Nusra Cephesi'ndeki çoğu yabancılardan oluşan militanların yüzde 80'ini kendi kontrolü altına aldı. Yaşanan ihtilaf bir süre sonra patlak verdi ve 2014 yılının Ocak ayında IŞİD, Nusra Cephesi’ni Suriye’nin Rakka kentinden çıkardı ve şehrin kontrolünü tamamen ele geçirdi. El – Kaide liderliği bu gelişme üzerine 2014 yılının Şubat ayında IŞİD ile tüm bağlarını kestiğini duyurdu. Bağdadi’nin buna cevabı ise El Nusra ile çatışmak ve Suriye’de elinde tuttuğu toprakları genişletmek oldu. Suriye’nin doğusunda işgal ettiği yerleri katı şeriat kuralları ile yöneten Bağdadi, daha sonra yönünü kendi memleketi Irak’a çevirdi.

DÜNYA, MUSUL İŞGALİ İLE TANIDI

10 Haziran 2014’e kadar çok tanınmayan Bağdadi, IŞİD’in 3 milyon kişinin yaşadığı Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u işgal etmesi ile tüm dünyaca tanınan bir isim haline geldi. Musul’u işgal etmek için gelen IŞİD’in gücü 600, şehri koruyan Irak ordusu ise 50 bin kişiden oluşuyordu. Irak ordusu neredeyse hiç çatışmadan, ağır silahlarını ve büyük bir cephaneyi de arkasında bırakarak Musul’dan çekildi. Kısa sürede Musul’u ele geçiren IŞİD, yakaladığı Şii askerleri ve kendi kurallarına uymayan çok sayıda kişiyi infaz etti. Bu süreçte Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve konsolosluk çalışanları da IŞİD tarafından esir alındı. Musul’un kontrolünü tamamen eline geçiren örgüt, büyük petrol kaynakları ve silah gücüne sahip oldu.

SYKES-PİCOT SINIRINI YIKTI

Yayınladığı infaz videoları ile tüm dünyayı dehşete düşüren örgüt daha sonra korku ve panik yaratarak Irak’ın ortalarına doğru ilerledi. Öncelikle Sünni nüfusun yaşadığı yerleri ele geçiren örgüt, uzun yıllardır Şii yöneticilerce zulüm altında tutulan sivil halktan ciddi taban buldu. Bu dönemde Irak’ta çok sayıda dini grup ve aşiret IŞİD emirlerine biat verdi.  Bir anda Irak ve Suriye’nin büyük kentlerini ele geçiren IŞİD, 1916 yılında imzalanan Sykes-Picot anlaşması ile iki ülke arasında oluşturulan sınırı da sembolik olarak, iş makineleri ile yıktı. Hızlı bir şekilde ilerleyen örgüt, bir dönem başkent Bağdat’ın yakınlarına kadar ulaştı.

HALİFELİK İLANI

Bir anda radikal selefi akımlar arasında parlayan Ebubekir El Bağdadi, 2014 yılında Şûra tarafından İslam Halifesi ilan edildi. 29 Haziran 2014’te Musul’daki bir Camii’de verdiği hutbe ile halifeliğini ilan eden Bağdadi, IŞİD’in adını da “İslam Devleti” olarak değiştirdi. Bu Bağdadi’nin dünyaca izlenen ilk canlı görüntüsüydü. Ancak dünya IŞİD’in yaptıkları kadar, Bağdadi’nin kolundaki Rolex marka saati de konuşmuştu. Bağdadi, 2014 yılında Forbes’in ‘Dünya’nın en güçlü insanları’ listesine de girdi.

5 YIL SONRA İKİNCİ VİDEO

Kısa sürede Irak’ta da büyük bir etkinlik sahası elde eden IŞİD, bir süre sonra Kürdistan Bölgesi ve Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesine tabi olan ihtilaflı bölgelere de saldırdı. Musul’un Şengal bölgesi de bu yerlerden biriydi. Ezidi Kürtlerin yaşadığı ilçeye yapılan saldırıda binlerce kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi kaçırıldı. IŞİD’in iki ülkede hızla ilerlemesi ve geniş petrol sahalarını ele geçirmesi dünya ülkelerini alarma geçirdi. Yapılan görüşmelerin ardından IŞİD ile mücadele için bir koalisyon gücü oluşturuldu. Koalisyan gücünün desteği ile yürütülen operasyonlarda örgütün elindeki Musul ve Rakka gibi büyük şehirler geri alındı. O günden sonra kayıplara karışan Bağdadi’nin zaman zaman öldürüldüğü haberleri duyuldu. Bağdadi’nin son videosu ise 29 Nisan 2019'da yayınlandı. Videoda Bağdadi’ye verilen dosyanın üzerinde Türkiye Vilayeti yazıyordu.

Uzmanlar, Samarra’nın küçük bir mahallesinden çıkıp küresel cihadın liderliğine kadar yükselen Ebubekir El Bağdadi’nin ölümünün IŞİD’i bitirmeyeceğini düşünüyor. Aksine intikam almak isteyen örgütün bundan sonra daha kanlı eylemlere girişebileceği de uzmanların tahminleri arasında.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.