Şırnak Barosu ve İHD arasında “Rezil Baro” krizi

ORTADOĞU NEWS – İddiaya göre; Şırnak Barosu’na kayıtlı olan İnsan Hakları Derneği Merkez Yürütme Kurulu üyesi Avukat Büşra Demir, 27 Mart 2017 tarihinde, baro odasında avukat ve sivil insanların olduğu bir sırada, “Rezil Baro” şeklinde bir ifade kullandı. Bu sözlerden rahatsız olan avukatların durumu Baro Başkanlığı’na bildirmesi üzerine Büşra Demir hakkında inceleme başlatıldı. Olayla ilgili tanık avukatların bilgisine de başvuran Şırnak Barosu Disiplin Kurulu, Avukat Büşra Demir’e uyarı cezası verdi.  Avukat Büşra Demir’e ceza verilmesi üzerine Şırnak Barosu ve İHD Genel Merkezi arasında kriz patlak verdi.
İHD: ŞIRNAK BAROSU’NUN KARARI İHLALCİ DEVLET MANTIĞINA DAYANIYOR
Krizin patlak vermesine neden olan ilk açıklama İHD’den geldi. İHD Genel Merkezi, Şırnak Barosu’nu verdiği uyarı cezası kararından dönmeye çağırdı. Dün İHD Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi,” Halen İHD Şırnak Şubesi’nde faal olarak çalışan yöneticimiz aleyhine verilen bu karar, Avukatlık Kanunu’na, meslek ilkeleri ve etiğine aykırı olmakla birlikte yöneticimizin en temel haklarından biri olan ifade özgürlüğüne de büyük bir darbedir.  Büşra Demir, başta Baro’nun kendisi ve barodaki diğer meslektaşlarından umduğu yardımı bulamadığı duygusuyla baroyu eleştirdiği konuşması, rahatsız edici, sert, can sıkıcı bulunabilir, ancak eleştirinin cevabı yine bir eleştiridir, bir ceza değildir. Disiplin cezasının karar metni, hukukçulardan çok hükümet yetkilileri tarafından düzenlenmiş gibidir. Şırnak Barosu’nun bu kararı, hak savunuculuğuna değil, ihlalci devlet mantığına yaslanıyor olup derin bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Karar için başvuruyu yapanları, kararı alanları ve kararı onaylayanları ifade özgürlüğü konusunda bir daha düşünmeye davet ediyor, bu hatadan en kısa sürede dönüleceğini umuyoruz.”
ŞIRNAK BAROSU: AVUKAT KORUNMUŞTUR
İHD’nin açıklaması ile patlak veren kriz nedeniyle Şırnak Barosu da bir cevap metni yayınladı. Baro’nun açıklamasında İHD adını kullanan avukatın herhangi bir aile talebi olmadan emniyete giderek gözaltındaki bir şüpheli ile ilgili dosya almaya çalıştığı belirtilerek, “Durumun soruşturmayı yürüten savcıya intikali ile savcı tutanak tutmuştur. Dosya savcısının tuttuğu tutanakta gözaltında olan şahsın ailesinin haberinin olmadığı ifade edilmiştir. Kendisi hakkında soruşturma yapılacağını anlayan İHD’li avukat Baro Başkanımızı aramasının hemen akabinde Şırnak İl merkezine gelen Baro Başkanı,  savcı ile yaptığı görüşmeden sonra avukat korunmuş savcının tutmuş olduğu tutulan tutanak ile ilgili işlem tesis edilmemiştir. Ailenin haberi olmadan avukatın dosya almaya çalıştığının ortaya çıkması ile baroya ve temsilcilerine akıl almaz bir şekilde tahkir ve tezyif kastı ile cümleler savurmuştur. “denildi.
“İHD YÖNETİMİ ALDIĞI TÜM DOSYALARI VE ARACILARI AÇIKLASIN” 
Baro açıklamasında bugüne kadar İHD ve ismi geçen avukatın Şırnak’taki hiçbir dosyada işkence suçu yönünden suç duyurusunda bulunulmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi, “Söz edildiği gibi  İHD myk üyesi avukat hiçbir şekilde işkence ve kötü muamele yaşanılan ve kadına yönelik şiddet içerikli dosyalarda taraf olmamıştır. Avukat rezil baro söylemi ile Şırnak ilinde faaliyet gösteren 250 avukata hakaret etmiştir. İHD genel merkezinin yaptığı açıklamanın perde arkasının Şırnak ilindeki dosya kapma savaşı olduğunu samimiyetle ifade etmek gerekiyor. İHD adına Şırnak ilinde kurumsal kimlik kullanılarak işkence kötü muamele dışında özel hukuk dosyaları fahiş yüzdeliklere toplu halde alarak aracılarını koruma içgüdüsüne girmiştir. İHD yönetimi burada Şırnak barosunun emek veren kendini hukuk ve insan hakları alanında var etmek isteyen genç meslektaşlarımızın hakkına girmektedir. Dolaysıyla öncelikle İHD yönetimi aldığı tüm dosyaları ve aracılarını kamuoyuna açıklaması gerekmektedir. Şırnak Barosu Disiplin Kurulu’nun takdir hakkına hiçbir makam, mevki ve merciin etki edemeyeceğini hatırlatarak Avukatlık yasasının 157. maddesine göre; ilgililerin itiraz haklarının olduğunu kamuoyuna saygı ile arz ederiz.”
O AVUKAT HAKKINDA ÇARPICI İDDİA
İHD ve Şırnak Barosu arasındaki kriz derinleşirken, uyarı cezası verilen avukat ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Avukat Hişyar Özalp’in sosyal medya hesabından paylaştığı iddiaya göre; 2013 yılında Şırnak’ta 13 ve 14 yaşlarındaki iki kız çocuğu polis ve askerlerin tecavücüne uğradı. Özalp, iki kız çocuğunun fuhuşa zorlanması ile ilgili soruşturma sonucunda bir fuhuş çetesi ortaya çıkarıldığını ve İHD MYK üyesi Büşra Demir’in gözaltına alınan 24 şüpheliden bir kısmının avukatlığını yaptığını belirtti. 
Avukat Büşra Demir’in bu durumu eleştiren Avukat Pirşeng Bartan’ı baroya şikayet ettiğini belirten ve şikayet dilekçesini yayınlayan Özalp mesajında şu bilgileri paylaştı, “2013 yılında Şırnak’ta 13 ve 14 yaşlarında iki kız uzman çavuş ve polisler tarafından tecavüze uğruyor, fuhuşa zorlanıyor. Şüphelilerin avukatlığını da İHD MYK üyesi Büşra Demir isimli avukat yapıyor. Bir insan hakları derneği bunu yapar mı? Büşra Demir bununla da yetinmemiş, kendilerine “siz nasıl fuhuşçuların müdafiiliğini yaparsınız” diyen Av Pirşeng Bartan’ı baroya şikayet etmiş. Dün İHD Genel Merkezi, baroya hakaret ettiği için disiplin cezası alan aynı avukata neden ceza veriyorsunuz demişti. Olayın devamı çok daha ilginç. Baro Pırşeng Bartan’a ceza vermeyince bu sefer devreye TBB ve Şırnak savcılığı giriyor. Sonuçta Av Pırşeng Bartan TBB tarafından disiplin cezasına çarpıtılıyor. Bu ve buna benzer olaylar irdelenmelidir”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.