banner22

Tahir Elçi cinayeti davası başladı

ORTADOĞU NEWS- Avukatlar, etkin bir yargılama yapılamayacağı gerekçesiyle sanıkların Segbis sistemi ile sorgulanmasına itiraz ediyor. 
"Sanıkların muhakkak huzura getirilerek dinlenmesi gerekiyor. Bu konuda Anayasa Mahkemesi kararları var"

Müşteki avukatı, mahkemenin Segbis konusundaki ara kararından vazgeçerek, sanıkların bizzat duruşmaya katılacağı baska bir gün duruşma yapılmasını istedi. 
Durusma müşteki avukatlarının talepleri ile devam ediyor.

Mahkeme, sanıklara bizzat duruşma salonuna gelip savunma yapmak isteyip istemediklerini sordu. Sanıklar savunmalarını Segbis ile yapmak istediklerini söyledi.

Mahkeme, avukatlardan Segbis ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararını sunmalarına istedi. Heyet, Segbis ile ilgili talepleri değerlendirmek ve ara karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.

İddia makamı, sanıkların savunmalarını durusma salonunda yapmalarına iliskin talebin reddini talep etti.

Mahkeme, müşteki avukatlarının, sanıkların sorgularından önce katılma taleplerinin alınması talebini reddetti. Sanıkların duruşma salonunda sorgulanması talebi de reddedildi. Sanıkların sorgusu Segbis ile yapılacak.

Musteki avukatları, sanıkların Segbis'e bağlandığı yerlerdeki talimat duruşmasına katılmayı talep ediyor "Sanıkların yüzünü bile göremiyoruz. O nedenle sorgu ertelensin. Mahal mahkemelerinde Segbis duruşmasına katılalım."

Avukatlar, sanıkların Segbis'e katıldığı yerlerde Naim Hakim yoklaması yapılmasını istedi. Mahkeme, Segbis ile sanıklara ulaşamıyor. Avukatlar, " Orada bulunmak ve soru sormak istiyoruz. Duruşmayı erteleyin"

Avukat Barış Yavuz, "sanığın olduğu Elazığ'daki salonda, kürsüde hakim yok. Bu durum usulle aykırı, tutanağa geçirilsin"dedi. Mahkeme, ara karar hazırlıyor. 

Mahkeme sanıkların oldugu Segbis sistemiyle sanıklara ulasamiyor. Avukatlar bu durumun tutanağa geçmesini istedi. Saniklarin yanında Naip Hakim olmadığı tespit edilerek tutanağa geçirildi.

Mahkeme, sanıkların yanında Hakim olmadan Segbis vasıtasıyla sorgulanmalarının usule aykırı olmadığını belirterek, müşteki avukatların taleplerinin reddine karar verdi.

Durusmada gerginlik. Izmir Baro Baskani, "Segbisteki sanıklar gerçek sanıklar değil. Ben bunu iddia ediyorum. Kimlik tespiti yapamıyorsunuz. Bilmediginiz bir kişinin sorgusunun yapmaya kalkıyorsunuz."

Mahkeme, müşteki avukatlarının mahal mahkemelerde sanıkların katıldığı Segbis duruşmasına bir sonraki celse katılabileceklerini ihtar etti. Müşteki avukatların talepleri reddedildi. Avukatlar, "Bir baro baskanı öldürülmüş, kimliği bile belli olmayan sanıklari sorguluyorsunuz"

Baro Baskani Cihan Aydin "Dilekçelerimize cevap vermiyorsunuz, sanki duruşmayı bir an önce hukuksuz şekilde bitirmek istiyoruz. Biz bu hukuksuz sürecin parçası olmak istemiyoruz. 5 yıl boyunca sabırla bekledik. Biz bu durumu müzakere etmek için ara verilmesini istiyoruz"

Duruşmaya saat 14.00'a kadar ara verildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümü gergin başladı

Duruşmanın ögleden sonraki bölümü başladı. Diyarbakir Baro Baskani söz hakkı istedi. Mahkeme Baskanı söz hakkının sanık savunmalarından sonra verileceğini söyledi. Mahkeme Baskani, söz hakkı verilmeden söz alarak duruşmanın düzenini bozması halinde duruşmadan çıkarılacağını soyledi.

Av. Mehmet Emin Aktar reddi hakim talebinde bulundu. Salonda gerginlik var. Baro Baskani Cihan Aydin, "Bu sekilde durusma yönetemezsiniz. Buyurun bizi atin. Bütün atın"

Turkan Elçi: Ben 5 yıldır bekliyorum. 2 dakika ayırıp benim duygularımı dinlerseniz muhtemelen kararınız değişecektir. Ben buraya gelirken size guvenim vardi, adalete güvenim vardi.

Duruşmada gerginlik devam ediyor. Avukatlar: Biz mahkeme heyetinizi reddediyoruz, sizi reddediyoruz. Reddi Hakim talebinde bulunuyoruz. Avukatlar mahkemenin emir eri değildir.

Mahkeme Başkanı, gerekli uyarılara rağmen durusma düzenini bozan musteki avukatlarının salondan çıkarılmasına karar verdi. Avukatlar salondan çıkkmayacaklarını ve reddi hakim talebinde bulunduklarını söylüyor.

Av.Mehmet Emin Aktar: Usule ilişkin tüm taleplerimizi reddettiniz. Bu salondaki herkes, hatta güvenlik görevlileri bile şu anda tarafsızlığınızı yitirdiğinize inandi. Biz sizi reddediyoruz.

Av.Mahsuni Karaman: Bu dosyada bir kurgu hazırlanıyor, siz de bunun araçlarısınız. Böyle bir iddianamenin hazırlanması, kabul edilmesi ve bugün sergilediğiniz tavır şunu gösteriyor. Tahir Elçi cinayetini devlet cezasız bırakacaktır. siz de bunun aracısıız, sizi reddediyoruz.

Mahkeme, reddi hakim taleplerini değerlendirmek ve ara karar kurmak üzere duruşmaya yeniden ara verdi.

Duruşma yeniden başladı. Mahkeme Başkanı avukatlara sadece başkanı mı, tüm heyeti mi reddettiklerini sordu. Avukatlar tüm heyeti reddettiklerini bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
Tahir ElçiDavasıBaşladı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.