TMMOB: Hendek-barikat çatışmalarında 400 bin kişi göç etti

ORTADOĞU NEWSTMMOB, Güneydoğu’da 2015 yılında başlayan hendek ve barikat olayları ve çatışmalarda yaşanan tahribata ilişkin bir rapor hazırladı. TMMOB tarafından hazırlanan rapor, Şırnak il merkezi Cizre, Silopi ve İdil ilçeleri, Mardin’in Nusaybin, Hakkâri’nin Yüksekova ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde yaşanan çatışmalardan sonra yapılan inceleme sonucu hazırlandı.

‘Cizre’de 280’den fazla ölü’

Hazırlanan rapora göre Cizre’de meydana gelen yıkım dört mahallede yoğunlaştı. Raporda, beş kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçede tespit edilen cenaze sayısının 251, tahmin edilen toplam ölü sayısının 280’in üzerinde olduğu belirtildi. Çatışmalarda hiç hasar almamış birçok evin ateşe verildiği ve kullanılamaz halde olduğunun belirtildiği raporda, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’nin rapora ilişkin açıklamasında 1200 yapının ağır hasarlı olduğu yaklaşık 10 bin yapının da zarar gördüğü kamuoyuyla paylaşılmıştır”

‘İdil’in yüzde 80’i göç etti’

Şırnak’ın İdil ilçesinde 43 gün süren sokağa çıkma yasağı boyunca nüfusun yüzde 80’inin göç ettiği vurgulanan raporda, Silopi ilçesinde ise 37 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulandığı,  29 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 bin kişinin göç etiği ifade edildi. Rapora göre, Silopi ilçe genelinde 351 bina yıkıldı.

'Şırnak’ın 7 mahallesi ortadan kaldırıldı'

Rapora göre; 391 günlük sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak kent merkezinde ise 64 bin kişi yerinden edildi.  Kentin 7 mahallesinin neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığı vurgulanan raporda, toplam 89 hektar alanda 2 bin 84 yapının yıkıldığı belirtildi.

'Yüksekova’da 96 kişi öldü'

Raporda, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde 79 gün süren çatışmalarda 96 kişinin öldüğü ifade edildi. “İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi’nin açıkladığı hasar tespit verilerine göre Yüksekova’da az hasarlı 3193, orta hasarlı 647, ağır hasarlı 787, yıkık 867, yanmış 1336 bina-konut olduğu belirtilmektedir. “ denilen raporda, TÜİK verilerine göre, Yüksekova’da 70 bin 497 yurttaşın yaşadığı, kullanılamaz olarak nitelendirilebilecek yapılar göz önüne alındığında, halkın yüzde 35’nin evsiz durumda olduğu vurgulandı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 16 mahallede 14 Mart 2016’da başlayan sokağa çıkma yasağının kademeli olarak 21 Nisan 2018’ kadar sürdüğü ifade edildi. İlçede 5 bin 72 binanın yıkıldığı vurgulanan raporda, 45 bin kişinin ilçeden göç ettiğine dikkat çekildi.

Rapora göre çatışmaların en yoğun yaşandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çatışmalar 103 gün sürerken, beşinci yasak ise hala devam ediyor. Sur’daki altı mahallenin tamamen haritadan silindiğine dikkat çekilen raporda şu görüşlere yer verildi; “Tarafımızca yapılan tespitlere göre yeni açılacak yollar ve Emniyet Hizmet Alanları olarak ayrılan alanlar içerisinde 17 adet tescilli yapı, 42 adet Korunmaya Değer Geleneksel Yapı olmak üzere toplamda 976 adet yapının plan kararı ile yıkımı öngörülmektedir. ( Mevcut durumda bu yapıların çoğunun yıktırılmıştır.”

400 bin kişi yerinden oldu

Raporun sonuç bölümünde ise yaşanan çatışmalar nedeniyle 400 bin kişinin yerinden olduğuna dikkat çekilerek, ”Çatışmaların yaşandığı kentlerde yapısal yıkımlarla birlikte psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunların da yaşandığı görülmüştür. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kadınlar bu sürecin en büyük mağdur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum sonucunda kadın ve çocukların ciddi travmalar geçirdiği gözlenmiştir. Göç sırasında yurttaşlar yaşanmışlıkları ve anılarının yanında sahip oldukları en temel eşyalarını dahi alamamış olmaları travma ile birlikte yoksullaşma ve mülksüzleşmelerine de yol açmıştır” denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.