ORTADOĞU NEWS - Görevden alınarak yerine kayyum atanan ve 22 Ekim 2019 tarihinde tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2’nci duruşmasına, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Mızraklı SEGBİS sistemi ile katıldı. Çok sayıda avukatın Mızraklı’yı savunmak üzere katıldığı duruşmayı, HDP milletvekilleri, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Dairesi Başkâtibi Paul Amann, ABD Adana Siyasi İşler Konsolosu Rebacca Daffing, Avrupa Birliği Delegasyonu üyeleri, İnsan Hakları İzleme Örgütü temsilcileri, Fikret Başkaya, Baskın Oran, Barış Akademisyeni Onur Hamzaoğlu, TTB merkez konsey üyesi Bülent Nazım Yılmaz da takip etti.

SAVCI TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINI İSTEDİ

Duruşmanın başında, Mızraklı’nın avukatlarının yargılamanın genişletilmesi talebi mahkemece reddedildi.  Bunun üzerine Mızraklı ve avukatları son savunmalarını yapmak üzere süre talep etti. Görüşü sorulan duruşma savcısı ise Mızraklı'nın tutukluluk halinin devamını istedi. Duruşmada söz alan Avukat Mehmet Emin Aktar, Mızraklı’nın şüpheli olmadığı bir dosyada hukuka aykırı şekilde dinleme yapıldığını belirterek, “Bu delilin dosyadan çıkarılmasını istiyoruz. Ya da ATK'da bulunan ses kaydının müvekkille ait olup olmadığı araştırılması ara kararı yerine getirilsin. İtirafçının beyanları kimin tarafından alındığı belli değil. İfade tutanağı hukuka uygun hazırlanmamış, dosya korsan bir beyan üzerine kuruldu. Mahkeme ifadenin hukuka uygun alınıp alınmadığını araştırmadı. Kim bakarsa baksın itirafçının beyanlarını hazırlanmış kurgu olduğunu anlar" dedi.

BARO BAŞKANI AYDIN: BU SUÇA ORTAK OLMAYIN

Daha sonra söz alan Baro Başkanı Cihan Aydın, bu davanın üretilmiş bir dava olduğunu ifade ederek, “Kim belediye başkanı seçilseydi bu hukuksuzlukla karşılaşacaktı. İddianame karar oluşturuyorsa, mahkeme başkanı neden o koltukta oturuyor? Biz neden savunma yapıyoruz şu anda? Siz yargılamanın yolunu açmalısınız. Bir an önce Mızraklı tahliye edilsin. Sizin tabirinizle tüm deliller toplanmışsa niye tutuklu tutuyorsunuz? Tutuklama için hiçbir gerekçe yok. Bu suça ortak olmayın. Burada bir suç var. Yasadışı elde edilmiş deliller var ve müvekkil tutukludur. " dedi. 

MIZRAKLI: BİR DAHA SEGBİS İLE DURUŞMAYA KATILMAYACAĞIM 

Daha sonra söz hakkı verilen Selçuk Mızraklı, önceden verilmiş bir kararla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Duruşmaya SEGBİS'le katılmam hukuka aykırıdır. Bir daha SEGBİS'le katılmayacağımı belirterek, tutukluluk halime dair son sözlerimi söylüyorum. Davanın siyasi saiklerle açıldığı iddiam, bu duruşmada doğrulandı. Bizler defalarca siyasi saiklerle açılan davalarla karşılaştık. Birçok ülkede siyasi saiklerle açılan davalar, ülkenin tarihine kara leke olarak geçti. Bu vakaların karşısında siyasi iktidarın verdiği karara uyarak kolaycılığa kaçılmamalı. Herkes bu durumdan sorumludur. ‘Ben yanıltıldım aldatıldım’la olmaz. Biz daha zor olanı, çatışmalı ortamda barışı ve yaşamı koruma peşine düştük” dedi.  


“TOPLUMUN HER KESİMİ GÖZALTILARLA KORKUTULMAYA ÇALIŞILIYOR

Medyanın yalan ve iftira süreçlerinin devam ettiğini ifade eden Mızraklı, “Defalarca tekzip etmemize rağmen yargı bunları görmezden geldi. Kandil'e para gönderme iftirası ve diğerleri sonucunda tutuklandım. Seçme ve seçilme hakkım gasp edildi. Hukuk devlete ait bir kavram değildir. Toplum da kendi hukukunu yaratabilir. Bin odalı sarayın inşasıyla tek adam rejimine geçildi. Toplumun her kesimi gözaltılarla korkutulamaya çalışılıyor. Ya hep birlikte kazanacak ya da ateşte yürümeye devam edeceğiz. 'Taş üstünde taş bırakmayız' diyen zamane barbarlarla işimiz olmaz. Bizim işimiz yurtseverlerle olur. Haklıyız, inançlıyız, zulümde de esenlikle büyürüz. Bu mütalaa, tam bir torba yasa gibi, savcı ne duyduysa içine atmış. Hakikat araştırılmamış. Defalarca DTK çalışmalarında bulunduğumu ifade ettim. Sağlık komisyonunda çalışmadığımı söyledim. Yoksullukla mücadele eden dernekte çalıştım. İtirafçılarla hukuk cinayeti işleniyor. 3 yıldır itirafçılık yapan, 72 kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılanırken bizim hakkımızda verdiği ifadelerin karşılığını alıyor. Kısa sürede beraat ettirilebilir” dedi.

 TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme, Mızraklı’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Mart tarihine erteledi. 

AÇIKLAMAYA ‘KALKAN’LI ENGEL

Duruşmanın ardından Adliye önüne gelen HDP’li milletvekilleri ve duruşmayı takip eden heyetler açıklama yapmak istedi. Ancak adliye önünde önlem alan polis, valilik kararının gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi. Milletvekilleri ve heyeti çembere alan polis, gazetecilerin görüntü almasına da kalkanları kaldırarak izin vermedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.