HABER: SERTAÇ KAYAR- KAMERA MONTAJ: MEHMET ÇAKMAKÇI

ORTADOĞU NEWS - Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı, 16 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili hazırladığı raporu açıkladı. İHD, Diyarbakır Barosu ve Rosa Kadın Derneği üyelerinden oluşan heyet Tunceli’ye giderek, aile, savcılık, valilik, rektörlük ve tanıklarla yaptığı görüşmelerin ardından rapor hazırlayan Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı, Gülistan Doku soruşturması ile ilgili izlenimlerini paylaştı. Rapor ile ilgili hazırlanan basın metnini okuyan heyet üyelerinden Ezgi Sıla Demir, Doku’nun bulunmasına ilişkin yürütülen soruşturmanın sadece intihar ihtimali üzerinden yürütülmesi yargısından vazgeçilip, ‘öldürülme’, ‘zorla kaybedilme’, ‘hürriyetinden yoksun bırakılmış olma’ ihtimallerinin de ön planda tutularak buna göre tahkikata devam edilmesi gerektiğini söyledi.

‘Soruşturma işlemleri, Abarokov’un babasının bulunduğu Asayiş Şube’den alınmalı’

Yürütülen soruşturmaya dikkat çeken Demir, “Soruşturma işlemlerinin, soruşturma dosyasının birincil şüphelilerinden Zainal Abarokov’un babasının görev yaptığı Asayiş Şube tarafından yürütülüyor olması, etkin bir soruşturma yürütülmediğine ilişkin şaibelere neden olmaktadır. bu nedenle soruşturmanın Asayiş Şube’ den alınarak tarafsız ve bağımsız bir birim veya kurum tarafından yürütülmesinin sağlanması gerekmektedir. Soruşturma dosyasında toplanması elzem olan bazı delillerin toplanmamış olması(örneğin Zainal Abakarov’un anne ve babasının çelişkili beyanlarının aydınlatılmaması, ev-araç içlerinde parmak izi, kan, saç kılı, tırnak gibi biyolojik deliller ile şüphe arz edecek eşya ve tüm materyallerin araştırma-incelemesinin yapılmaması) soruşturmanın sıhhatli biçimde ilerlemesini engellemektedir. Zainal Abarokov’un telefonu ve teknik cihazlarında arama ve el koyma işlemi yapılmamış olması, aralarında geçen konuşmalara dair sadece kişinin kendi rızası ile vermiş olduğu WhatsApp yazışmalarının dosyada bulunması bu soruşturmanın esas olarak intihar ekseninde yoğunlaşmasının başat faktörüdür. Oysa intihara yönlendirme suçu açısından bir değerlendirmenin yapılabilmesi için telefon ve teknik cihazlardan elde edilebilecek deliller hayati bir öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

‘Yeterince etkin bir arama çalışması yapılmıyor’

“Soruşturma dosyasının içeriğine göre bir şahıs, sosyal medya üzerinden, Gülistan’ın zorla arabaya bindirilmeye çalıştığını gördüğünü ve emniyeti aradığını bildirmiştir” diyen Demir şöyle devam etti: “Dosya içeriğinde böyle bir emniyet kaydının olup olmadığına yönelik bilgi istenildiğine dair bir müzekkere bulunmamaktadır. Oysa böyle bir ihbar söz konusu ise vakit kaybetmeden 155 kayıtlarının istenilmesi ve belki de soruşturmanın başka bir minvalde sürdürülmesi gerekmektedir. Aramaların çoğunluğunun suda yapılıyor olması, olayın daha çok intihar ekseninde soruşturulduğunu göstermektedir. Kara aramalarının su aramalarına kıyasen sınırlı oluşu, her iki arama açısından da ekip ve teçhizatın eksikliği hatta bu sebeple suda aramanın sadece günde 4 saat yapılması yeterince etkili bir arama çalışmasının yapılamadığını göstermektedir. Munzur Üniversitesi’nin Sarısaltuk Viyadüğü(Dinar Köprüsü)’nü ve 1.900 metrelik kamerasız alanı gören bütün kameralarının ve kamera kayıt sisteminin Teknik Bilirkişi aracılığı ile incelenmesi ve Gülistan Doku ile Zainel Abakarov’un 05/01/2020 günü 11:00 sularında bir kafenin önünde konuştuğu görülen görüntülerinin iyileştirilip, dudak okuma yöntemi ile konuşmaların çözümünün yapılması gerekmektedir. Arama Kurtarma ekiplerinin insan gücü ve teknik teçhizat açısından artırılması ve arama çalışmalarının hem su hem karada paralel olarak devam etmesi gerekmektedir.”

Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı, ilerili aşamalarda davaya müdahil olacaklarını duyurdu.

Ardından konuşan Doku’nun teyzesi Güneş Kan, soruşturmanın sadece intihar ihtimali üzerinden değerlendirildiğini belirterek, bütün ihtimallerin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Heyet üyelerinden Gurbet Gözde Engin de yaptıkları inceleme ile ilgili gözlemlerini paylaştı.

Anahtar Kelimeler:
Gülistan Doku
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.