ORTADOĞU NEWS - Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Capua isimli boya fabrikasının hem ismi hem sahipleri dikkat çekiyor. Fabrikanın sahipleri iki kadın yatırımcı: Nevin İl ile Nurten Muhsinoğlu. Sadece sahipleri değil çalışanlarının da çoğu kadın. Boyanın renk ayrımı yapılan laboratuvarında kadın kimyagerler çalışıyor. Onlar oranları belirlendikten sonra tanklara ham madde aktarılıyor. Karışımlar boya haline dönüşünce kovalara doldurma işini yine kadınlar yapıyor. Fabrikada az sayıda erkek te çalışıyor. Onlar daha çok insan gücü gerektiren bölümlerde görev alıyor. 
İşletme sahiplerinden Nevin İl, Türkiye'nin tamamına boya gönderdiklerini ve yakında Avrupaya'da göndereceklerini belirterek şunları dedi; "Avrupa Birliği ülkelerine yönelik hazırladığımız devam etmekte. Büyük ihtimalle bir buçuk ay kadar olur. Ortadoğu ülkelerinin tamamına göndermekteyiz Irak üzerinden ortadoğu ülkelere de üretimimizi gönderiyoruz. Türkiye'de yaklaşık diyebilirim ki girmediğimiz bir ucundan bir ucuna hiçbiri kalmadı. Bu bizi sevindiriyor Diyarbakır'dan üretilen Türkiye'nin bütünün de yayılması kapasitemizi de arttırarak devam ediyoruz. Şu anda günlük 45 ton kapasite ile devam etmekte. Açıkçası bu süreçte biz üretimimizde devam ettiğimiz gibi ek olarak kapasitemizi arttırdık. Koronavirüs dönemleri bizim için avantaja dönüştü. Sokağa çıkma yasağının olmadı illerimizin tamamına boya sevk ettik."
25 yıldır Almanya’da yaşayan İşletme sahiplerinden Nurten Muhsinoğlu ise 2 buçuk ayın dış ticaret açısından kötü bir süreç geçirdiğini belirterek şöyle konuştu; “Biz burada boya üretiyoruz gördüğünüz gibi. Türkiye'nin bütün şehirlerine yaklaşık 56 şehirde boya gönderiyoruz. Genelde proje bazlı çalıştık şu ana kadar bundan sonra bayilik üzerinden de çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Irak'a ve Suriye'ye de göndereceğiz onunla ilgili bir altyapı çalışmamız oldu, sözleşmelerimizi imzaladık göndereceğimiz dönem Koronavirüs başlayınca sınırlar kapandı ve dolayısıyla iki üç aydır biz yurtdışı satışı yapamadık. Geçen hafta bir başladı tekrar ama iki buçuk ay bizim için dış ticaret açısından kötü bir süreçti" dedi.
Kadın istihdamında ortağı ile birlikte kadına pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Muhsinoğlu sözlerine şöyle devam etti "Kadınlarımızın istihdamına ben ve Nevin hanım ikimiz de önce kadınları düşünmemiz gerekiyor. Yani ikimiz kaldınız, bu süreçleri biliyoruz. Kadınların bu iş alanına daha girmeden ne kadar sıkıntılı süreçler yaşayacağını bildiğimiz için gerek kimyagerimiz gerek diğer çalışanlarımızın da yapabilecekleri işlerde kadına öncelik tanıyoruz. Çünkü onların şansı diğer erkeklere göre daha az olduğu için burada en azından kadın işveren olduğumuz için kadınlara iş imkanı bulabilecekler bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Boya erkek işi olarak görüldüğü için genelde kadınlar bu işin dışında kalmışlar ama bence kadınlar renklerde daha iyi bakıyor."
Koronavirüs sürecini fırsata çevirdiğini ve fabrika'da daha çok vakit geöirdiğini belirten Muhsinoğlu, açık olan iantiyelerin sürekli talepte olduğunu belirterek süreci şçyşe çzetledi "Koronavirüs beni çok fazla etkilemedi. Sürekli açık olan şantiyelerimizde daha önce bağlantısını kurduğumuz iş ortaklarımız vardı, onlar da sürekli talepte bulundular. Biz bu iki buçuk aylık dönemi İstanbul'dan gelen kimyagerler ve diğer danışmanlık yapan insanların bize önerisi doğrultusunda çalışmalarımızı yürüttük. 16 saat mesai yaptığım bir dönem oldu iş ile ev arası gidip geldik. İşime daha çok yoğunlaşma, ayrıntıları görmem, çözüm üretme ve yeni fikirler konusunda sürekli çalışmalarımız oldu. Hatta benim için çok heyecanlı ve farklı bir dönem oldu. Ben izolasyon olarak kendimi fabrikada izple ettim. Burada kalmak zorunda olduğum için işime daha çok hakim olduk ve negatif etkilemediğini söyleyebilirim" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.