ORTADOĞU NEWS - HDP deklarasyonda yıllardır tartışılan eş başkanlık sisteminden vazgeçmeyeceklerini duyurdu.
Görevden alınan belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda açıklanan deklarasyonda yer alan bazı maddeler şöyle;” Dünyada yerel yönetimlerde eşbaşkanlık uygulan tek parti olmaya devam edeceğiz. Bu sistemle, kadınların siyasete eşit katılımının sağlanması amaçlanmış, eş başkanlığın yasal güvenceye kavuşmasıyla Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), parti tüzüğüne eş başkanlık sistemine ilişkin madde ekleyerek, pratikte uygulanan sistemi resmiyete kavuşturmuştur.  2006 yılından beri pratikte yürürlükte olan uygulama, halk tarafından benimsenmiş, 2014 yerel seçimlerinde ise yüksek oy oranları ile halktan onay almıştır.  2016 yılından itibaren belediyelerimizin, kadın politikalarına yönelik yeni bir ideolojik saldırı konsepti devreye kondu. Bu saldırılarla eşbaşkanlık sistemimizi hedef alınmıştır. 11 Eylül 2016 tarihinden 25 Mart 2017 tarihine kadar 95 DBP’li belediyeye kayyum atanmıştır. Kayyum atamalarıyla, DBP belediyelerinin kurumsallaştırmaya çalıştığı kadın belediyeciliği yok edilmeye çalışılmıştır. Kadın merkezleri ve sığınaklarının tamamına yakını kapatılmıştır. Kapatılmayan merkezler ise tamamen işlevsizleştirilmiştir. Kadın politikaları müdürlükleri kapatılmıştır. Kapatılan kadın merkezlerine başvuru yapan, buralardan danışmanlık hizmeti alan ve sığınaklardan faydalanan kadınların bilgilerine el konulmuş ve bu bilgilerin büyük çoğunluğu teşhir edilmiştir. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin ardından 19 Ağustos tarihinden itibaren Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere 45 HDP’li belediyeye yeniden kayyım atanmıştır.  41 kadın belediye eş başkanımız bu süreçte görevden uzaklaştırılmıştır. 21 i göz altına alınmış 16 eş başkanımız tutuklanmış, hala 9 kadın belediye eş başkanı tutuklu, 4 kadın eş başkanımızda ev hapsindedir."
Toplantıda ilk sözü alan bir süre önce görevden alınan eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Figen Altındağ, 1930’dan 1999’a kadar sadece 85 kadının belediye başkanı seçildiğini söyledi. Altındağ, 2014’ten beri eş başkanlık sistemi uygulandığını ifade ederek, “Türkiye'de 1930'dan başlayarak 2009 yerel seçimlerine kadar sadece 85 kadın belediye başkanı seçilmiştir. Kota ve pozitif ayrımcılık ile birlikte 1999 yerel yönetimler seçimlerinde HADEP ile 3, 2004'te Demokratik Toplum Partisi ile 9, 2009'da ise yine Demokratik Toplum Partisi ile 15 kadın belediye başkanı seçilmiştir. 2014 yılında Barış ve Demokrasi Partisi'nin 96 Belediyesinde eş başkanlık sistemi hayata geçirilmiştir” dedi. 
Daha sonra söz alan HDP Batman Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, eş başkanlıktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Acar Başaran, “19 Ağustos 2019’tan, seçimin üzerinden henüz birkaç gün geçmişken 3 büyükşehirde başlayan kayyım atamaları 45 belediyeye ulaştı. Bugün de maalesef dün gözaltına alınan Sarıcan Belediyesi Eş başkanlarının yerine kayyım atandı. Bu süreç içerisinde 21 kadın arkadaşımız gözaltına alındı. Hala 9’u tutuklu 4’ü ev hapsinde. Bu saldırılarla geri adım attığımızı zannediyorlar. Bu saldırılarla eşit temsiliyet irademizden, özgürlük mücadelemizden geri adım atacağımızı sanıyorlar” diye konuştu.
Acar Başaran, eş başkanlık sisteminin hükümetin hedefinde olduğunu savunarak şöyle devam etti;” Eşbaşkanlık sistemi, şu anda iktidarın en büyük korkusudur. Eşit temsiliyet, kadınların her yerde varlık mücadelesi vermesi iktidarın en büyük korkusudur. O yüzden her alanda kadınlara saldırmaya devam ediyorlar. Kendisinin saldırmadığı alanlarda da erkekleri örgütleyerek saldırıları gerçekleştiriyorlar. Bunun karşısında mücadele eden kadınlar da hedef gösteriliyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.