Tahir Elçi Vakfı, Paris Barosu'na teşekkür mektubu yazdı: Baro, Elçi’yi “Onursal Üye” yapmıştı

ORTADOĞU NEWS –

İnsan hakları savunucusu, Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır'ın Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

2 Eylül 2020 tarihinde Paris Barosu yaptığı bir basın açıklaması ile Tahir Elçi’yi “Onursal Üye” yaptıklarını duyurdular.

Tahir Elçi’nin eşi ve Tahir Elçi Vakfı başkanı Türkan Elçi dün Paris Barosuna teşekkür mektubu kaleme aldı.

Ortadoğu News mektubun tamamını aşağıda yayınlıyor.

Sayın Baro Başkanı Olivier Cousi ve Eş Başkan Nathalie Roret,

Başkanı bulunduğunuz Paris Barosunun Av. Tahir Elçiyi onursal üyesi olarak kabul ettiğini 2 Eylül 2020 tarihli basın açıklamanızdan öğrendik. Onun onursal üyeniz olarak kabul edilmesi, şüphesiz ki, Tahir Elçinin bütün dostları için bir büyük bir sevinç ve kıvanç kaynağı olmuştur.

Tahir Elçinin bir avukat ve insan hakları savunucusu olarak, tüm dünyadaki insan hakları savunucularına ve hukukçulara bıraktığı miras muazzam boyutlardadır. Bu mirasın tanınması, sahiplenilmesi ve paylaşılması, onun katlinden duyduğumuz tarifsiz acıyı hafifletebilecek yegane tesellidir.

İnsan hakları ve hukuk devleti için onurlu bir mücadele yürüten Paris Barosunun Tahir Elçiyi onursal üyesi olarak kabul etmesi bizleri derinden etkilemiş ve kalbimizdeki yerini almıştır.

Paris barosunun insan hakları ve cezasızlıkla mücadele için gösterdiği çabalar hiç şüphesiz ki, merhum Tahir Elçi tarafından da takdirle izleniyordu. Bu nedenledir ki, 13 Kasım 2015de Pariste meydana gelen melun terör saldırılarının ardından, Diyarbakır Barosu başkanı olarak Tahir Elçi, 16.11.2015de yaptığı basın açıklamasında Fransa halkına yönelik taziye mesajını bizzat baronuza yöneltmiştir. Bu mesajda insanlığın ortak düşmanlarının bütün insanlığı hedef aldığını belirtmiştir.

Ne hazindir ki, Tahir Elçi bu mesajı baronuza ilettikten 12 gün sonra yine insanlığın ortak bir başka mirasına sahip çıkarken, Diyarbakırda vurularak öldürüldü. 28 Kasım 2015 günü, Tahir Elçi, silahlı çatışmalarla yıkıma uğratılan Dört Ayaklı Tarihi Minarenin ayakları altında, bütün insanlığı barışa ve insanlığın ortak değerlerine sahip çıkmaya çağırıyordu.

Baronuzun Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipleri içeren Havana Kurallarının yılmaz bir savunucusu olduğunu biliyoruz. Tahir Elçi de bir avukat olarak, bu kurallara saygı gösterilmesi için büyük bir mücadele yürüttü. Bu bağlamda Tahir Elçi, Havana Kurallarının avukatlar için güvence altına aldığı ifade hürriyetini kullanırken ve “kamusal tartışmalara” katılırken hedef haline getirildi.

Bütün yaşamı boyunca Kürtler ve Türkler arasında köprü olmaya çalışmış; her türlü şiddete karşı çıkmış; barışın yılmaz bir savunucusu olan Tahir Elçi, bir televizyon programında sarf ettiği sözleri bağlamından kopartılıp, çarpıtılarak hedef haline getirildi. Onu hedef haline getirenler, Tahir Elçinin misyonunu ve temsil ettiği değerleri hedef almışlardır. O zaman ki Paris Başkanı Av. Pierre Olivier Surun Tahir Elçinin öldürülmesinin hemen ardından yayınladığı taziye mesajında da belirttiği gibi o “başkalarının özgürlüğünü çoğaltarak ve başkalarının özgürlüğüne saygı duyarak” yaşadı. Bunlara saygı duymayan karanlık çevrelerce de öldürüldü.

Tahir Elçiyi onursal üyeliğinize kabul etmenizin sembolik anlamı bizim için oldukça büyüktür. Baronuzun cezasızlıkla mücadele konusunda verdiği mücadelenin yakından takipçisiyiz. Uluslararası Ceza Mahkemesinin kurulup güçlenmesi için sarf ettiğiniz çabalar takdire şayandır. Tahir Elçi yaşarken cezasızlıkla mücadelenin bir alameti farikasına dönüşmüştür. Ancak cezasızlıkla mücadelenin bu dev ismi, şimdi faili meçhul bir cinayetin kurbanı haline getirilmeye çalışılıyor. Bu anlamda, baronuzun bir mensubu olan Tahir Elçinin faili meçhul bir cinayete kurban verilmemesi için çabalarımıza ortak olacağınıza inancımız tamdır.

Tahir Elçinin Paris Barosuna mensup meslektaşlarını, 21 Ekimde Diyarbakırda bu melun cinayetin görüldüğü davanın ilk duruşmasında aramızda görmekten bahtiyar olacağımızı da tarafınıza bildirmek isterim.

Tahir Elçi bir dünya vatandaşı idi, sizler gibi insan hakları, hukuk devleti ve cezasızlığın önlenmesi için mücadele eden bütün dostları onun için çok kıymetliydi.

Bu anlamda Tahir Elçiyi layık gördüğünüz onursal üyelik, şüphesiz ki, onun anısını yaşatmak için atılmış en anlamlı adımlardan birisidir.

Şükranlarımı sunuyorum,

Saygılarımla,

rkan Elçi

Tahir Elçinin eşi,

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.