Uluslararası Koalisyon'dan Binbaşı Thompson, Ortadoğu News'e değerlendirdi

ORTADOĞU NEWS – 

Binbaşı Gabriela Thompson, IŞİD'le mücadelede son durumu, mücadelede Türkiye, Suriye, Rusya, Kürt güçleri ve Koalisyon güçleri arasında nasıl bir denge kurulduğu, Kürt güçlerinin rolü ve DAİŞ sonrası ülkelerin geleceği hakkında, Ortadoğu News’in sorularını yanıtladı. 


IŞİD'le mücadelede son durum nedir?

Fotoğraf: Orhan Qereman

 -IŞİD kesinlikle düştü ama bitmiş değil. IŞİD, karmaşık, koordineli saldırıları düzenleyemez durumda ve yalnızca fırsatçı ve düşük seviyeli saldırılara da güvenemez. Koalisyon, IŞİD'i yenme ve IŞİD'in fiziksel bölgeyi bir daha asla kontrol etmemesini veya herhangi bir nüfusu kendi kontrolünde tutmamasını sağlama misyonu ile Irak Güvenlik Güçleri ve Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımızla iş birliğini sürdürüyor. Irak'ta, Irak Güvenlik Güçleri, Irak Kahramanları Kampanyasının 4. aşamasında muazzam bir başarı gösterdi ve IŞİD'in sığınaklarını aradı, Diyala vilayetinde (17.000 kilometrekareden fazla) 250'den fazla köy ve alanı temizledi. 
IŞİD üzerinde ısrarlı baskı yapmak ve kaynaklarını kurutmak, kalıcı yenilginin sağlanması için hayati önem taşıyor. Daha yakın zamanda, Kerkük yakınlarındaki Hemrîn dağlarında 5 Ağustos 2020'de Irak Güvenlik Güçleri’nin önderliğinde düzenlenen saldırı sırasında 3 IŞİD mensubu teröristi öldürüldü. 
Koalisyon, geçtiğimiz haftalarda bu operasyonları 10'dan fazla hava saldırı ile destekledi. Suriye'de, Demokratik Suriye Güçleri, “Terörizmin Önlenmesi” gibi terörle mücadele kampanyaları yürütmekte, bu da IŞİD orta düzey liderlerinin öldürülmesi veya yakalanmasıyla sonuçlanmaktadır. Koalisyon, IGG ve SDG (Suriye Demokratik Güçleri) liderlerinin Irak ve Suriye sınırı boyunca güvenliğin güçlendirilmesi konusunda görüşmelerde bulunduğunun da bilincinde.

-IŞİD ile mücadelede Türkiye, Suriye, Rusya, Kürt güçleri ve Koalisyon güçleri arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz?

Fotoğraf: Orhan Qereman 


 -Koalisyon, IŞİD'i yenmek için Irak ve Suriye'deki ortak güçlerimizle birlikte çalışmaya kararlıdır ve Kuveyt, Ürdün, Irak ve Suriye'deki askeri operasyonlara katılan yaklaşık 30 ülke ile paydaştır. Koalisyon güçleri artık ortaklarımızla yan yana çalışmaya, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı ortak liderliğindeki askeri operasyonlar için operasyonel planlama, istihbarat paylaşımı ve hava desteği sağlamaya odaklanıyor. 
Bağdat ve Erbil'de, 2 Temmuz 2020'de kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü Operasyon Yapısal Kararları Askeri Danışma Grubu kuruldu. Burada bulunan uzmanlar Iraklı askeri liderlere ve personeline IŞİD'i bozguna uğratma adına operasyonlarını yürütürken tavsiyelerde bulunuyor. 

Suriye'deki ortak güçlerimize gelince, Koalisyon, IŞİD'in terörist faaliyetlerini finanse etmek için bir gelir kaynağı olarak kritik altyapıyı kullanmasını önlemek için Haseke ve Der ez-Zor illerindeki Suriye Demokratik Güçleri ile ortaklığını sürdürüyor. 


-Bahsedildiği gibi, bölgedeki güvenlik ve istikrar için, her iki ülkedeki Kürtler istikrar unsuru olarak kabul ediliyor mu?

Fotoğraf: Orhan Qereman

Koalisyon, 2014 yılından bu yana Irak'ın Kürdistan bölgesindeki Peşmergelerle ve çoğu Kürt olan Suriye Demokratik Güçleri ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. Peşmerge ve Suriye Demokratik Güçlerinin IŞİD ile savaşmak ve sivil halkı güvende tutmak için gösterdiği cesaret ve fedakârlığı takdir ediyoruz.  Koalisyon, etnik köken, cinsiyet, dil veya ırktan bağımsız olarak bölgedeki tüm IŞİD karşıtı ortak güçlere aynı bağlılığa sahiptir. Hem Irak hem de Suriye'deki ortaklığımız IŞİD'i yenmek için hayati önem taşıyor. IŞİD'in kaos yaratmasını önlemek için hepimiz birlikte çalışmak zorundayız. Nihayetinde, hem Irak'ta hem de Suriye'de uzun vadeli istikrar ve güvenliğin, güvenlik güçleri ile yerel topluluklar arasında Uluslararası Koalisyon desteğiyle desteklenen güven ile olabileceğine inanıyoruz.


-Irak ve Suriye kırılgan ülkelerdir, bu nedenle IŞİD bu ülkelerdeki devlet kırılganlığının bir sonucu olarak ortaya çıktı. IŞİD sonrası dönem için bu ülkelerde güvenlik ve istikrarın gelecekteki beklentileri ve etkileri nelerdir?


Hem IGG hem de SDG, IŞİD'i saklanmaya çalıştıkları her yerde bulma ve yok etme konusundaki üstün yetenekler gösterdiler.  Koalisyon, 2014 yılından bu yana, tarımsal sulama kanalı onarımları, okulların ve hastanelerin yenilenmesi ve IŞİD'den kurtarılan topluluklara temiz akan su gibi stabilizasyon yardım programlarının finansmanı için 20 milyar dolardan fazla fon sağladı. Irak ve Suriye halkının, IŞİD'in tehdidi olmaksızın daha parlak bir geleceği hak ettiğine inanıyoruz. Koalisyon bunu başarmak için ortaklarımıza bağlılığını sürdürüyor. Uzun vadede, topluluklar, IŞİD ideolojisine direnmek ve gençlerin radikalleşip terör örgütleri tarafından silahlandırılmasının önüne geçmek için iş birliği yapmalıdır.  
Küresel Koalisyon, güvenli ve müreffeh bir bölge için 77 ülke ve 5 uluslararası örgütün IŞİD'i askeri olarak yenmek, yabancı terörist savaşçıların akışını durdurmak, IŞİD mali ağlarını dağıtmak, terörist propagandaya karşı koymak, istikrar ve insani yardımı desteklemek için gösterdiği çabalarını sürekli destekliyor.
--
Söyleşi: Murat Bayram
muratbayram@botaninternational.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.