İşkenceyi Önleme Komitesi’nden Mahkumlar için Corona çağrısı 

ORTADOĞU NEWS – CPT tarafından yapılan yazılı açıklamada CPT Başkanı Mykola Gnatovskyy’nin görüşüne yer verildi.  Gnatovskyy , Coronavirus salgınının, Avrupa Konseyi'ne üyesi devletler için olağanüstü zorluklar yarattığını belirterek, “CPT, COVID-19 ile mücadele etmek için kesin adımlar atmanın açık bir zorunluluk olduğunu kabul ederken, CPT tüm aktörlere işkence ve insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı hatırlatmalıdır. Koruyucu önlemler hiçbir zaman özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilere insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ile sonuçlanmamalıdır” dedi.
CPT'nin, Avrupa Konseyi bölgesinde özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilerden sorumlu tüm ilgili makamlar tarafından uygulanmasını istediği ilkelerin bazıları şöyle:
- Temel ilke, özgürlük yoksun bırakılan herkesin sağlığını ve güvenliğini korumak için mümkün olan tüm önlemleri almak olmalıdır. Böyle bir önlem personelin sağlığı ve güvenliğinin korunmasına da katkı sağlar.
- Personel kullanılabilirliği güçlendirilmeli ve özgürlükten yoksun bırakma yerlerindeki görevlerini tam anlamıyla yerine getirmek için profesyonel destek, sağlık ve güvenlik korumasını eğitimi almaları gerekir.
- COVID-19'un yayılmasını önlemek için özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilere karşı alınan herhangi bir kısıtlayıcı önlem için yasal dayanak ve gereklilik, orantılı, insan onuruna saygılı olmak ve zamanla kısıtlı olmalı. Özgürlüğünden yoksun bırakılan kişiler, anladıkları bir dilde, bu tür önlemler hakkında kapsamlı bilgi almalıdır.
- Yakın kişisel temas virüsün yayılmasını teşvik ettiğinden, tüm ilgili makamlar tarafından özgürlükten yoksun bırakma alternatiflerine başvurmak için birlikte çaba gösterilmelidir. Böyle bir yaklaşım, özellikle aşırı kalabalık durumlarda zorunludur. Ayrıca, yetkililer mahkeme öncesi gözaltına alma alternatiflerini daha fazla kullanmalıdır; cezaların değişimi, erken tahliye ve denetimli serbestlik; psikiyatrik hastaların istem dışı yerleştirilmesine devam etme ihtiyacını yeniden değerlendirmek; uygun olan yerlerde sosyal bakım evlerinde ikamet edenlerin taburcu edilmesi veya serbest bırakılması ve gözaltındaki göçmenlerden mümkün olduğunca az kaçınma gibi...
- Sağlık hizmetlerinin sunumuyla ilgili olarak, alıkonulan kişilerin, savunmasız gruplar ve / veya yaşlılar ve önceden tıbbi geçmişi olan kişiler gibi risk altındaki grupların özel ihtiyaçlarının sağlanması gereklidir. 
- Gereksiz faaliyetleri askıya almak meşru ve makul olmakla birlikte, pandemi sırasında alıkonulan kişilerin temel haklarına tam olarak uyulmalıdır. Bu özellikle yeterli kişisel hijyeni (sıcak su ve sabuna erişim dahil) ve açık havaya günlük erişim hakkını (en az bir saat) içerir.Ayrıca, ziyaretler de dahil olmak üzere, dış dünyayla temasa ilişkin tüm kısıtlamalar, alternatif iletişim araçlarına (telefon veya İnternet Üzerinden Ses-Protokol iletişimi gibi) erişim ile telafi edilmelidir.
-Virüs bulaşmış veya enfekte olduğundan şüphelenilen bir kişinin karantinaya alınması durumunda, ilgili kişiye her gün anlamlı insan teması sağlanmalıdır.
- Gözaltındaki kişilerin kötü muameleye karşı temel güvenceleri (bir avukata erişim, doktora erişim, velayet bildirimi) her koşulda ve her zaman tam olarak dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda tedbirler (semptomları olan kişilerin koruyucu maske takmasını istemek gibi) uygun olabilir.
- Ulusal Önleyici Mekanizmalar (UÖM) ve CPT dahil bağımsız organlar tarafından yapılan izleme, kötü muameleye karşı temel bir koruma olmaya devam etmektedir. Devletler, kişilerin karantinada tutulduğu yerler de dahil olmak üzere, tüm gözaltı yerlerine izleme organlarına erişimi garanti etmeye devam etmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.