Özçelik “PKK silah bırakmaya zorlanmalı”

ORTADOĞU NEWS - Rudaw’ın sorularını yanıtlayan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye’deki durumun Kürtler açısından olumsuz olduğunu belirterek, 2015 16 yıllarındaki hendek olaylarını eleştirdi. Hendek olaylarının Kürt mücadelesini 20 yıl geri götürdüğünü savunan Özçelik, “Hendek savaşları Kuzey Kürdistan’da mücadeleyi en az 20 yıl geriye götürdü. Hendek siyasetiyle Kürtlerin bastırılmasının ardından 2016 yılındaki başarısız askeri darbe girişimi, Erdoğan tarafından bir fırsata dönüştürüldü ve mızrağın sivri ucu her zaman olduğu gibi Kürt milletine yöneltildi. OHAL ilan edildi, ardından Referandumla tek kişi yönetimine dayalı bir Başkanlık Sistemine geçildi. Özellikle 2015’ten sonra, Türkiye devleti Kürtlerin dünyanın herhangi bir köşesinde elde edebileceği kazanımları engellemek, var olan kazanımları geriletmek için yeni bir “Kürt karşıtı” siyaseti yürürlüğe koydu. Bugün de bu siyaset, Kürde dair her söylem, düşünce ve siyasal faaliyetin ‘’terör’’le suçlanarak, bastırılmaya çalışıldığı bir tahammülsüzlük siyaseti yürütülmektedir” dedi.

“Kürt sorunu çözülmedi”

İktidarın Kürt sorununun çözüldüğüne dair açıklamalarının doğru olmadığını ifade eden Özçelik, şöyle devam etti ;”Erdoğan 2002-2010 arası dönemde, bırakalım “Kürt Sorunu”nun varlığını kabul etmeyi, Başbakanlığı döneminde TBMM’de yaptığı bir konuşmada “Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun Kürdistan’ın kendisi olduğunu” bile dile getirmişti. Dersim’de yapılan soykırım için "Eğer devlet adına özür dilenecekse, böyle bir literatür varsa ben özür dilerim, diliyorum" demişti. Şimdi Erdoğan , tüm söylediklerini unutmuşçasına, “Kürt sorunu yoktur” diyor. Bırakalım Kürtlerin kolektif hak ve özgürlüklerini, Kürtlerin adı, Kürt dili bile yasal olarak kabul edilmiyor. “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin Türk” olarak Anayasa’da tarif edildiği, Kürtçe Anadille eğitim hakkının tanınmadığı bir ortamda Erdoğan, Kürt sorununu çözdüğünü iddia ediyor. Erdoğan kendince TRT KURDİ, Kürtçe Seçmeli Ders ve Üniversitelerde Kürt Dili Bölümleriyle “Kürtlerin tüm haklarının zaten verildiğini” ve Kürtler adına hak talebinde bulunan herkesi yok ettiğini, bastırdığını düşünüyor ve bu temelde Kürt sorununu çözdüğünü söylüyor.”

PKK’nin silahları susturmaya zorlanması gerekiyor”

Yeni bir çözüm sürecine ihtiyaç olduğunu belirten Özçelik, örgütün silah bırakması gerektiğini söyledi. Özçelik, “Bir siyasal çözüm sürecine ihtiyaç var. Ama böylesi bir çözüm sürecinin mimarı da yine Kürtlerdir diye düşünüyoruz. Yani yeni bir çözüm sürecini Kürtler başlatmalıdır diyoruz. Bunun ilk adımı da milyonlarca Kürdün en temel milli, demokratik talepler etrafında bir araya gelerek, öncelikle savaşa son verilmesi, PKK’nin silahları susturmaya zorlanması icab etmektedir. Silahların susturulması, Kürtlerin devletle ayrı bir taraf olarak yeni bir diyalog ve çözüm süreci başlatmasında, Kürtlerin elini güçlendireceği gibi, daha gerçekçi Bir çözüm sürecinin başlatılmasının zeminini de güçlendirecektir” diye konuştu.

Silahların susmasının Kürtlere kazanım olacağına dikkat çeken Özçelik, “Kuzey Kürdistan’da PKK’nin silahlı eylemlerine son vermesi, Kuzey Kürdistan’da siyasal, demokratik mücadele ve çözüm yolunun güçlendirilmesi açısından çok güçlü bir zemin yaratacaktır. Bu aynı zamanda Güney ve Rojava Kürdistanı ‘nda halkımızın elini önemli oranda güçlendirecektir.Bugün şu dört temel adım Kürtlere tarihsel kazanımların kapısını açabilir: Kuzey Kürdistan’da silahlı eylemlere son verilerek, Kürtlerin ayrı bir taraf olarak asgari milli demokratik talepler etrafında bir araya gelmeleri; Güney Kürdistan’daki Federe Devlet kazanımlarının korunması ve 140. maddenin uygulanması için uluslar arası diplomatik atakların yoğunlaştırılması; Rojava Kürdistanı’nda PYNK, ENKS ve tüm Kürt partilerinin Duhok Mutbakatı temelinde askeri, siyasi, ekonomik, diplomatik , idari ortak bir yönetim oluşturmada mutabakata varmaları; Doğu Kürdistan’da ulusal demokratik güçlerin kendi birliklerini oluşturarak İran rejimine karşı gelişebilecek yeni politikalara hazırlıklı olmaları” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.