Doğu ve Güneydoğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nde alt sırada

ORTADOĞU NEWS -  81 ile bağlı 234 ilçeyi kapsayan endeks hazırlanırken Politik Katılım ve Karar Alma, Eğitim, Ekonomik Yaşam ve Kaynaklara Erişim ile Sağlık ve Spor başlıkları altında 27 parametreler incelendi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin en az olduğu yerler Doğu ve Güneydoğu’da

Endekse yansıyan verilere göre, 4 ana başlığın ortalamasına göre toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu ilk beş ilçe, İzmir’in Karşıyaka, İstanbul’un Kadıköy ve Bakırköy, Çanakkale’nin merkez ve Ankara’nın Çankaya ilçeleri olarak belirlendi. Sıralamadaki son 5 ilçe ise şöyle; Ağrı’nın Patnos, Mardin’in Nusaybin, Şırnak’ın Cizre ile Şanlıurfa’nın Suruç ve Akçakale ilçeleri.

‘Politik Katılım ve Karar Alma’da ilk sıralar İstanbul ve İzmir’in

Endekste araştırılan başlıklardan biri “Politik katılım ve karar alma” oldu. Bu başlık altında toplumsal cinsiyet eşitliği en fazla olan yerler sırasıyla; İstanbul’un Kadıköy, İzmir’in Karşıyaka, İstanbul’un Bakırköy, İstanbul’un Beylikdüzü ve Çanakkale’nin Merkez ilçeleri ilk 5 sırayı paylaştı.

Bu başlık altında son 5 sırada ise Mardin’in Nusaybin, Diyarbakır’ın Yenişehir, Trabzon’un Akçaabat, Ağrı’nın Patnos ve Adıyaman’ın Kahta ilçeleri yer aldı.

Eğitim Endeksinde Doğu ve Güneydoğu yine gerilerde

Endeksin ‘Eğitim’ başlığı altında yapılan değerlendirmeye göre ise İstanbul’un Beşiktaş, İzmir’in Bornova, İstanbul’un Bahçelievler, İzmir’in Karşıyaka ile Muğla’nın Menteşe ilçeleri ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’nin en fazla olduğu ilçeler olarak tabloda yer aldı. ‘Eğitim’ başlığının son 5 sırasında ise yine Güneydoğu’daki ilçeler aldı. Şanlıurfa’nın Akçakale, Suruç, Eyyubiye, Mardin’in Kızıltepe ve Şırnak’ın Silopi ilçeleri bu kategorideki son sıralarda yer aldı.

‘Ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim’ de İzmir ve Adana önde

‘Ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim’ başlığında ise İzmir’in Karşıyaka, Adana’nın Çukurova, Antalya’nın Konyaaltı, Mersin’in Yenişehir ile İstanbul’un Beşiktaş ilçeleri ilk 5 sırada yer aldı. Doğu ve Güneydoğu’daki Hakkâri’nin Yüksekova, Siirt’in Merkez, Van’ın Tuşba, Şırnak’ın Silopi ve Mardin Nusaybin ilçeleri bu başlıkta da son sıraları aldı.  

‘Sağlık ve Spor’da İlk Sıra Gaziantep’in

‘Sağlık ve spor’ alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu 5 ilçe ise şöyle belirlendi: Gaziantep Şahinbey, Yalova merkez, Gaziantep Şehitkamil, Gaziantep Nizip ve Bolu merkez. Bu başlık altında da son5 sırayı yine Doğu ve Güneydoğu’daki ilçeler aldı. Hakkari’nin Yüksekova, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu, Batman’ın merkez, , Şanlıurfa’nın Suruç, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçeleri bu kategorinin son sıralarında yer aldı.

“Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Kaplumbağa Hızıyla Yol Alıyor”

Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliğinde kaplumbağa hızıyla yol aldığını belirterek, “Toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler alanında henüz kayda değer bir ilerleme kaydedilmiş değil. Cinsiyet eşitsizliği Türkiye’nin toplumsal gelişimini engelliyor. Kadınların ve erkeklerin, eğitim, sağlık, istihdam, politik güç ve katılım konularında eşit ve ayrımcılıktan uzak haklara sahip olması sadece kadınların refahı ve yaşam standartlarının iyileşmesi için değil, tüm toplumun refahı için gereklidir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ülke düzeyinde ortaya koyan endeks, ülke içinde farklı coğrafi alanlar arasında eşitsiz bir şekilde dağılmış olan şiddet, eğitime erişim, siyasal katılım, istihdam düzeyi gibi toplumsal durumları bize net bir şekilde gösteriyor. Endeks bize toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilçeler bazında ne düzeyde olduğunu ortaya koyarken, öte yandan Türkiye geneli ile karşılaştırmaya imkân vermektedir. Böylece ilçe bazında toplumsal cinsiyet eşitliğinin iyileştirilmesi için doğru ve etkili politika üretilmesine olanak sağlamaktadır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.